Rodzaje działań promocyjnych

Rodzaje działań promocyjnych

Promocja to jedna z najczęściej stosowanych metod, która ma oddziaływać na odbiorców. Umożliwia Ci przekazanie potencjalnym klientom informacji dotyczących Twoich produktów i usług, jednocześnie poszerzając wiedzę na temat działalności przedsiębiorstwa. Udana promocja wiąże się z licznymi korzyściami, w tym przywiązaniem klienta. A czym dokładnie jest oraz jakie rodzaje można wyróżnić? 

Czym jest promocja? 

Na współczesnym rynku istnieje wiele firm, jednak żadna z nich nie przetrwałaby pierwszych miesięcy bez odpowiedniej promocji. W dobie szeroko rozwiniętej i mocnej konkurencji warto jak najszybciej pozyskać jak największe grono odbiorców. W końcu to od nich zależy, w jakim tempie rozkręci się Twój biznes. Promocja, czyli aktywna faza komunikowania się firmy z potencjalnymi konsumentami stanowi jeden z ważniejszych filarów każdego przedsiębiorstwa. Obejmuje ona poinformowanie o rodzaju działalności, przedstawienie aktualnej i przyszłej oferty, a także pozwala na ukształtowanie pozytywnego wizerunku czy budowaniu trwałej relacji z klientem.

Przy kreowaniu strategii promocji powinieneś przede wszystkim określić cztery kwestie odnośnie Twojej firmy, a mianowicie:

  • do kogo kierowane są produkty, 
  • jaki cel ma promocja,
  • jak będzie ona realizowana, 
  • jakie będą jej koszty. 

Uwzględnienie tych czterech kroków pozwoli Ci osiągnąć odpowiednio zorganizowane i uporządkowane działania promocyjne. A na jakie rodzaje można je podzielić oraz po co one są potrzebne? 

Do czego służą działania promocyjne? 

W skład dobrze opracowanej promocji wchodzi wiele działań oraz przemyślanych strategii. Oznacza to, że najpewniej rezultaty nie będą natychmiastowo widoczne, aczkolwiek na pewno zapewnią Ci w dłuższej perspektywie czasu liczne korzyści. A do czego może posłużyć Ci dobra promocja?

Otóż jej rezultatem jest: 

  • wzbudzenie ciekawości klientów, przez co chcą dowiedzieć się więcej o Twojej firmie i produktach, 
  • zachęcenie do kupna, 
  • zwiększenie grona odbiorców oraz zachowanie stałych klientów.

Pamiętaj jednak, że skuteczność promocji zależy od kilku czynników. W dużej mierze musisz zwrócić uwagę na aktualne potrzeby oraz chęci swoich klientów, jednak równie ważnym aspektem jest ich kondycja finansowa. Zwróć uwagę na to, że wiele marek, np. samochodowych nie promuje swoich produktów na powszechnie dostępnych kanałach, gdyż wówczas nie trafiają do zainteresowanej grupy docelowej. Wówczas taka reklama nie przynosi żadnych widocznych w sprzedaży rezultatów. 

Poznaj 4 rodzaje działań promocyjnych

Dobra promocja Twojego biznesu to ważny obszar strategicznego zarządzania biznesem. Wszelkiego rodzaju działania promocyjne można podzielić na kilka obszarów. Jednak każdy przedsiębiorca, a zwłaszcza początkujący, powinien zapoznać się z czterema podstawowymi rodzajami promocji. 

Reklama 

Stanowi zarówno najpopularniejszy, jak i najstarszy rodzaj promocji. Służy przede wszystkim do poinformowania odbiorców na temat aktualnej oferty firmy. Może również stanowić środek zachęcający do skorzystania z Twoich produktów lub usług.

Przyjmuje ona wiele form, a wśród nich wyróżnia się: 

  • reklamę ustną, 
  • reklamę klasyczną, np. ogłoszenia w gazecie, radiu czy telewizji, 
  • reklamę internetową, np. w social mediach czy na stronach www. 

Sprzedaż bezpośrednia

Inaczej mówiąc, masz tutaj do czynienia z akwizycją. Odbywa się ona poprzez osobisty kontakt przedstawiciela handlowego lub akwizytora z klientem. Proces ten może być prowadzony zarówno w siedzibie firmy, jak i w terenie i polega na: 

  • pozyskiwaniu i klasyfikowaniu klientów, 
  • wstępnym kontakcie, 
  • prezentacji produktu lub usługi 
  • zawarciu umowy odnośnie dostawy lub wykonania usługi, 
  • obsłudze posprzedażowej. 

Public relations

Jak Cię widzą, tak Cię piszą – do tej kwestii działań promocyjnych najlepiej odnosi się public relations (inaczej PR), który dotyczy relacji publicznych i kontaktów z otoczeniem. Obejmuje kształtowanie stosunków firmy z otoczeniem, w którym funkcjonuje. Do nich zalicza się przede wszystkim grono odbiorców internetowych, klienci, partnerzy biznesowi oraz pracownicy. Celem dobrego PR jest wykreowanie i utrzymanie pozytywnego wizerunku, który pozwoli Twojej firmie na: 

  • stabilną pozycję na rynku, 
  • nieustanny rozwój, 
  • zawieranie nowych współprac biznesowych, 
  • zdobycie zaufania wśród klientów i odbiorców, 
  • zwiększenie sprzedaży towarów lub usług.

Sponsoring

Inaczej sponsorowanie – stanowi wsparcie ważnych wydarzeń lub inicjatyw np. sportowych, kulturowych czy naukowych. Sponsoring wykorzystuje się również w przypadku produktów, takich jak wyroby alkoholowe czy tytoniowe, których reklama jest ograniczona przepisami prawnymi. Stanowi wówczas jedyną możliwość promocji masowej. 

Nietypowe formy działań promocyjnych

W dzisiejszych czasach istnieje wiele nowoczesnych rozwiązań na promowanie swojej działalności. Można to zrobić, chociażby poprzez nietypowe formy działań promocyjnych, które na pewno pozwolą Ci na zdobycie wielu klientów. W końcu będziesz przedstawiał swoje produkty w sposób nowy, nietypowy i unikalny – a to przyciąga uwagę! Łącząc istniejące techniki kreowania wizerunku z innowacyjnymi elementami promocji, z pewnością dotrzesz do swojego targetu.

Z uwagi na to, warto skupić się na: 

  • marketingu mobilnym – za pośrednictwem bazy kontaktów telefonicznych, możesz wysyłać SMS-y i MMS-y z treściami marketingowymi,
  • marketingu partyzanckim (guerilla marketing) – najtańsza metoda promocji, opierająca się na dużej dawce kreatywności i wyczuciu czasu przy użyciu np. wlepek firmowych, 
  • marketingu zapachowym (aromamarketing) –  opiera się na aromatyzowaniu pomieszczeń tak, aby wywołały u klienta pozytywne odczucia, tym samym zachęcając do zakupów, 
  • marketingu szeptanym (buzz marketing) – ma na celu dotarcie do konsumenta poprzez pozytywną rekurencję produktu lub usługi, poprzez towarzyską dyskusję, plotkę czy opowiadanie.

Dobra promocja to czynnik, który odpowiada za utrzymanie się firmy na rynku. Mowa tutaj nie tylko o większych przedsiębiorstwach, ale także działalnościach, które dopiero się rozwijają. Oznacza to, że powinieneś znać podstawowe rodzaje promocji oraz wykorzystywać je już w pierwszych tygodniach istnienia Twojej firmy!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też

Jak tworzyć zespół zdalny, który efektywnie współpracuje?

Jak tworzyć zespół zdalny, który efektywnie współpracuje?

Znaczenie work-life balance w zwiększaniu efektywności pracowników

Znaczenie work-life balance w zwiększaniu efektywności pracowników

Przeprowadzki biur – na co zwrócić uwagę korzystając z firmy przeprowadzkowej?

Przeprowadzki biur – na co zwrócić uwagę korzystając z firmy przeprowadzkowej?

Sztuczna inteligencja w obsłudze klienta – przyszłość interakcji z klientami

Sztuczna inteligencja w obsłudze klienta – przyszłość interakcji z klientami

Leasing bez BIK – finansowanie dla każdego

Leasing bez BIK – finansowanie dla każdego

Outsourcing zarządzania marketplace’ami – jak osiągnąć sukces na platformach e-commerce?

Outsourcing zarządzania marketplace’ami – jak osiągnąć sukces na platformach e-commerce?

aa