Najlepiej opłacane zawody w branży IT – sprawdź TOP 10

Najlepiej opłacane zawody w branży IT – sprawdź TOP 10

W obecnych czasach mamy do czynienia z ciągłym rozwojem technologicznym oraz postępem, z uwagi na co niezwykle pożądani są specjaliści IT. W zależności od specjalizacji oraz stanowiska jesteśmy w stanie wyróżnić kilka zawodów w branży informatycznej, które różnią się zakresem obowiązków oraz zarobkami. Poniżej znajdziesz 10 najlepiej opłacanych zawodów związanych z IT, z uwzględnieniem stawki miesięcznej netto na umowie B2B. Zestawione wynagrodzenia, to mediany głównych oraz dolnych widełek oferowanych w ogłoszeniach pracy IT na portalu No Fluff Jobs.

IT Security Specialist

Jest to specjalista, który zajmuje się bezpieczeństwem danych w firmach. Jego rola jest niezwykle ważna, a wszystko z uwagi na fakt, iż coraz więcej dokumentów oraz usług jest przenoszonych w przestrzeń cyfrową. Do jego obowiązków należy między innymi rozwijanie i utrzymanie infrastruktury przed zagrożeniami cybernetycznymi, a także przeprowadzanie analiz, kontroli oraz testów bezpieczeństwa aplikacji czy systemów bankowych. To właśnie zakres wykonywanych czynności sprawia, że wynagrodzenie IT Security Specialist waha się w granicy 18,9-23,1 tys. zł netto + VAT.

Artificial Intelligence

Specjalista od sztucznej inteligencji to osoba, która rozumie różne rodzaj technologii i narzędzi dostępnych w sektorze AI. Są one odpowiedzialne między innymi za tworzenie systemów, które gromadzą informacje, analizują je i przez to usprawniają proces podejmowania decyzji w organizacji. Specjaliści AI są niezwykle pożądani dla marek stawiających na wykorzystanie ewolucyjnych metod marketingowych, ale również w instytucjach finansowych czy sektorach medycznych. Z uwagi na to, na tym stanowisku wynagrodzenie waha się w granicy 17-23 tys. zł netto + VAT.

Business Intelligence

Świat idzie do przodu, co wiąże się z powstawaniem coraz większej liczby danych. W celu ich prawidłowego przeanalizowania oraz zdefiniowania pod kątem potrzeb biznesowych zainteresowanych stron, zatrudnia się analityka biznesowego, który rozwiązuje dany problem. Daje on wsparcie dla firmy w postaci przyspieszenia i prawidłowej realizacji projektu czy oszczędności funduszy. To właśnie poprzez analityków biznesowych podejmowanie decyzji staje się łatwiejsze i bardziej trafne. Z uwagi na to stawka im oferowana waha się w granicach 16,8-22 tys. zł netto + VAT.

Mobile developer

Urządzenia mobilne towarzyszą praktycznie każdemu z nas w domu, pracy czy na mieście. Jednak nie każdy jest świadomy tego, że za projektowanie, tworzenie oraz ulepszanie oprogramowania lub systemów urządzeń mobilnych odpowiedzialny jest Mobile developer. Taka osoba pracuje na różnych systemach (Android lub/i IOS) oraz często pisze testy jednostkowe. Mobile developer z uwagi na zakres swoich obowiązków oraz rodzaj pracy może dostawać wynagrodzenie znajdujące się w granicy 14,7-20 tys. zł netto + VAT.

Backend developer

Jest to specjalista w zakresie tworzenia silnika aplikacji lub witryny, a także dbania o bazę danych i serwer strony. Jednak to nie wszystko, gdyż jego rola nie kończy się na etapie produkcji. Po wypuszczeniu projektu stale obserwuje i dokonuje analizy statystyk. Co więcej, do tego dochodzi bieżąca optymalizacja kodu, a także struktury działania portalu i jego poprawki. Backend developer ściśle współpracuje z frontend developerami, którzy wykorzystują stworzone przez niego komponenty. Ich wynagrodzenie waha się w granicach 14-20 tys. zł netto + VAT.

Full-stack Developer

Osobą na tym stanowisku jest programista, który zna cały stos technologiczny i jest w stanie sam zbudować aplikację od początku do końca. Full-stack developer wyróżnia się umiejętnościami back-endowymi, a także znać język SQL oraz front-endowe. Co więcej, potrafi administrować serwerem, bazami danych oraz zna się na wdrażaniu i utrzymaniu aplikacji. Najczęściej są to programiści z długoletnim doświadczeniem, a ich szeroki wachlarz kompetencji sprawia, że ich wynagrodzenie waha się w granicach 14-20 tys. zł netto + VAT.

Project Manager

W każdym zespole musi być osoba, która odpowiada za całą pracę, a ponadto kontroluje i kieruje projektami. Na tym stanowisku znaleźć się mogą osoby z wykształceniem wyższym, najlepiej informatycznym. Project manager zajmuje się przede wszystkim rozdzielaniem zadań, ustalaniem priorytetów lub sprawowaniem nadzoru nad obecnie realizowanymi obowiązkami. Co więcej, to właśnie on jest odpowiedzialny za wdrażanie planu działań czy tworzenie dokumentacji i kontrolowanie budżetu. Z uwagi na zakres obowiązku oraz odpowiedzialność, projekt manager otrzymuje wynagrodzenie w granicy 14-18,9 tys. zł netto + VAT.

Frontend Developer

Specjalista IT w zakresie frontendu wyróżnia się doskonałą znajomością trzech najważniejszych języków kodowania – HTML, CSS i JavaScript. Praca takiej osoby skupia się przede wszystkim na projektowaniu wygodnych dla finalnego użytkownika interfejsów strony WWW oraz opiece nad jej odpowiednim wyświetlaniem się na różnych urządzeniach – w tym mobilnych. Z uwagi na to, ich wynagrodzenie waha się w granicy 13- 18,9 tys. zł netto + VAT.

IT Administration

W dzisiejszych czasach, z uwagi na umieszczanie wielu danych w przestrzeni cyfrowej, niezwykle ważny jest bezawaryjny i sprawnie działający serwer. W biurze to element, bez którego praca nie jest możliwa. Administrator IT zajmuje się wieloma zadaniami, jednak najważniejsze jest zarządzanie serwerami i kontrola ich właściwego działania. Jego wynagrodzenie znajduje się w granicy 13-18 tys. zł netto + VAT.

Game developer

Coraz więcej słyszy się o tym, jak popularne stają się gry komputerowe – nie tylko wśród młodzieży, ale także i dorosłych. Z uwagi na to, wiele firm zatrudnia Game developerów, czyli osoby, które oprócz umiejętności kodowania i logicznego myślenia, wyróżniają się kreatywnością i pasją do gier. Ich wynagrodzenie ma bardzo szeroką granicę, gdyż waha się od 8 do 17,6 tys. zł + VAT, co w dużej mierze zależy od doświadczenia.

Wybranie właściwej ścieżki świecie IT to częsty problem, z jakim spotykają się młodzi ludzie, którzy dopiero szukają swojej specjalności. Jednak warto pamiętać, aby w pierwszej kolejności nie kierować się wysokością wynagrodzenia, ale własnymi umiejętnościami i zainteresowaniami. Tylko wtedy praca będzie sprawiać nam przyjemność i nie dosięgnie nas wypalenie zawodowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też

Outsourcing usług obsługi klienta: Jak budować lojalność klientów poprzez profesjonalną obsługę?

Outsourcing usług obsługi klienta: Jak budować lojalność klientów poprzez profesjonalną obsługę?

Outsourcing usług księgowych dla małych firm

Outsourcing usług księgowych dla małych firm

Zalety i wady outsourcingu usług IT

Zalety i wady outsourcingu usług IT

Czy opłaca się korzystać z usług utrzymania czystości?

Czy opłaca się korzystać z usług utrzymania czystości?

Jak sprawić, aby nasi pracownicy czuli się docenieni?

Jak sprawić, aby nasi pracownicy czuli się docenieni?

Testowanie aplikacji internetowej – jak to wygląda?

Testowanie aplikacji internetowej – jak to wygląda?

aa