Współpraca z pośrednikiem nieruchomości

Współpraca z pośrednikiem nieruchomości

Dla każdego z nas sprzedaż, kupno czy wynajem wymarzonego mieszkania przysłania wizja licznych i niezwykle czasochłonnych procedur. Z uwagi na to, coraz częściej korzystamy z pomocy osób wykwalifikowanych w tym temacie, czyli pośredników nieruchomości. Na czym polega taka współpraca oraz dlaczego jest to dla nas opłacalne?

Dlaczego warto zatrudnić pośrednika nieruchomości?

Pomoc pośrednika nieruchomości w niejednym przypadku pozwoliła na szybkie i sprawne znalezienie wymarzonego domu (wolnostojącego czy też w bloku) lub jego sprzedanie. Jednak, dlaczego warto podjąć współpracę z agentem nieruchomości? Otóż ma on dużą wiedzę oraz umiejętności, dzięki czemu jest w stanie znaleźć najlepsze oferty, a także będzie nadzorował transakcje, w tym przygotowanie lub znalezienie ogłoszenia, negocjacje, dopełnienie formalności notarialnych czy prezentacje mieszkania. Warto również zaznaczyć, że podpisanie umowy pośrednictwa wiąże się z licznymi korzyściami, do których zaliczyć można:

 • zaoszczędzenie czasu,
 • zweryfikowane oferty,
 • wsparcie na każdym etapie zakupu lub sprzedaży nieruchomości.

Etapy pracy z pośrednikiem nieruchomości

Wielu z nas obawia się współpracy z pośrednikiem nieruchomości z uwagi na brak wiedzy. Jednak, czy naprawdę jest to aż tak skomplikowane? Jak się okazuje, nie! W pierwszej kolejności nastąpi spotkanie z pośrednikiem w biurze agencji oraz zarówno w przypadku chęci sprzedaży, jak i kupna mieszkania, podpiszemy umowę. Obecnie dostępne są dwie wersje umowy pośrednictwa. Pierwsza jest na wyłączność – oznacza to powierzenie sprzedaży nieruchomości lub zlecenie znalezienia nowej tylko jednemu pośrednikowi. Rozwiązanie to przynosi obustronne korzyści, gdyż pośrednik ma pewność zysku, a my – jego zaangażowania. Drugą opcją jest podpisanie umowy otwartej, która daje nam możliwość współpracy z kilkoma agencjami nieruchomości, ale nie wiemy, w jakim stopniu będą one zaangażowane.

Jednak istnieje różnica w etapach pracy z pośrednikiem nieruchomości, z zależności od tego, co chcemy z nim zrobić?

Współpraca z pośrednikiem nieruchomości a kupno domu
W tym przypadku, udając się do biura agencji, warto mieć ze sobą listę oczekiwań wobec poszukiwanej nieruchomości. W ten sposób będzie nam łatwiej sprecyzować osobiste wymagania, a także ustalić cechy domu lub mieszkania. Po uzgodnieniu najważniejszych warunków, w ciągu kilku dni pośrednik powinien przedstawić umowę pośrednictwa, która musi mieć formę pisemną lub elektroniczną.

Kolejne etapy polegają na:

 • wyborze odpowiedniego ogłoszenia, które przedstawi nam pośrednik i obejrzeniu nieruchomości,
 • negocjacjach z ogłoszeniodawcami, którymi możemy zająć się samodzielnie lub zlecić je pośrednikowi,
 • przygotowaniu dokumentów przez pośrednika, jeśli dojdzie do porozumienia finansowego,
 • przekazaniu kluczy, czyli końcowy etap współpracy z pośrednikiem nieruchomości.

Współpraca z pośrednikiem nieruchomości a sprzedaż domu
Podpisanie umowy pośrednictwa z agentem nieruchomości w przypadku sprzedaży mieszkania sprawia, że oddajemy je w ręce doświadczonego sprzedawcy. Oznacza to, że nie musimy martwić się o:

 • odbieranie telefonów od potencjalnych kupców,
 • odpowiadanie na wszelkie pytania osób zainteresowanych,
 • umawianie spotkań,
 • zachęcającą prezentację mieszkania,
 • wszelkie działania marketingowe i zamieszczanie ofert w internecie.

Co więcej, większość czynności, jakie wykonuje pośrednik, dzieje się bez naszej wiedzy. Świetnym przykładem jest zweryfikowanie każdego kupującego pod kątem zdolności finansowych, aby móc przedstawić nam tylko rzetelne i możliwe do zrealizowania oferty. A co, kiedy na naszą nieruchomość znajdzie się już kupiec? Wówczas otrzymujemy od pośrednika pełne wsparcie we wszelkich czynnościach formalno-prawnych, a także monitoruje on cały proces sprzedaży.

Zasady dobrej współpracy z agentem nieruchomości

Często początkowy zapał dotyczący chęci sprzedania, kupienia lub wynajęcia mieszkania ulatnia się po kilku nieudanych próbach ich realizacji. Istnieje wiele czynników, które mogą w niekorzystny sposób na to wpłynąć dlatego, aby uniknąć piętrzących się umów z licznymi pośrednikami nieruchomości, warto wiedzieć, w jaki sposób taka współpraca powinna przebiegać. Dotyczy to przestrzegania kilku istotnych zasad, dzięki którym na pewno uda się nam osiągnąć wyznaczony cel. Z uwagi na to, wyróżnić tutaj można przede wszystkim:

 • wybranie kompetentnego i poleconego agenta nieruchomości,
 • dokładne przedstawienie tego, czego oczekujemy i wymagamy,
 • zaufanie pośrednikowi, ale kontrolowanie jego postępów w wykonywanej dla nas pracy,
 • szanowanie czasu zarówno swojego, jak i pośrednika poprzez np. kontaktowanie się w rozsądnych godzinach,
 • podchodzenie do każdej prezentacji w na chłodno, w obojętny sposób.

Dobra współpraca z agentem nieruchomości daje nam pewność, że będzie on całkowicie zaangażowany w sprzedaż naszego domu lub w znalezienie nowego. Podpisanie umowy z agentem nieruchomości jest niezwykle korzystne dla nas, zarówno pod kątem kupna domu, jak i sprzedaży. Wówczas nie musimy się przejmować sprawami prawnymi, wystawiać i szukać ogłoszeń czy sprawdzać wybranych oferty pod kątem prawnym.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też

Outsourcing usług obsługi klienta: Jak budować lojalność klientów poprzez profesjonalną obsługę?

Outsourcing usług obsługi klienta: Jak budować lojalność klientów poprzez profesjonalną obsługę?

Outsourcing usług księgowych dla małych firm

Outsourcing usług księgowych dla małych firm

Zalety i wady outsourcingu usług IT

Zalety i wady outsourcingu usług IT

Czy opłaca się korzystać z usług utrzymania czystości?

Czy opłaca się korzystać z usług utrzymania czystości?

Jak sprawić, aby nasi pracownicy czuli się docenieni?

Jak sprawić, aby nasi pracownicy czuli się docenieni?

Testowanie aplikacji internetowej – jak to wygląda?

Testowanie aplikacji internetowej – jak to wygląda?

aa