Outsourcing aplikacji internetowych – od czego zacząć?

Outsourcing aplikacji internetowych – od czego zacząć?

Jeśli zależy Ci, aby Twoje działania IT były na jak najwyższym poziomie, warto zastanowić się nad outsourcingiem aplikacji internetowych. Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się, na czym to polega i jak znaleźć odpowiednią firmę.

Outsourcing IT – co to i na czym polega?

Mówiąc o outsourcingu, polegającym na pomocy technicznej, warto wspomnieć o outsourcingu IT oraz o body leasingu. Czym te dwie usługi różnią się od siebie? Pierwsza, bardzo popularna, polega na pomocy w znajdowaniu rozwiązań chmurowych, zapewnia bezpieczeństwo danych firmy, wiąże się również z usługami service desk czy tworzeniem oprogramowania. Umożliwia korzystanie z know-how, a osoby wykonujące te zlecenia IT odznaczają się doświadczeniem i odpowiednimi umiejętnościami. Natomiast body leasing, to wynajmowanie specjalistów IT, posiadających różnorakie kompetencje i zdolności, np. programistów, web developerów czy analityków. Czas takiej współpracy jest z góry określony, zazwyczaj krótkoterminowy. Usługa polega na poszukiwaniu fachowców o wąskich specjalizacjach, którzy mają zająć się określonym zadaniem. Istnieje również taka działalność, jak team leasing – wtedy zatrudnia się nie jedną osobę, a zespół. Kolejną opcją jest skorzystanie z outsourcingu aplikacji internetowych, czyli wynajęcie do tego zadania wyspecjalizowanej firmy, która stworzy aplikację. Decyzja, na którą usługę się zdecydować, zależy od celu biznesu oraz jego zasobów.

U kogo sprawdzi się outsourcing IT?

Wynajęcie firmy zewnętrznej do zadań IT, sprawdzi się w wielu przypadkach. Outsourcing IT będzie odpowiedni dla firm, które cierpią na brak fachowców w tej dziedzinie i nie mają doświadczenia, a przy tym nie chcą lub nie posiadają środków na stworzenie lub rozbudowywanie działu IT. Natomiast body leasing będzie trafionym rozwiązaniem w sytuacjach, gdy firma posiada już zespół IT, ale brakuje w niej specjalistów do wykonania konkretnego zadania i potrzebują dodatkowego eksperta na określony, krótki czas. Sprawdzi się też, jeśli biznes musi jak najszybciej zacząć pracę nad projektem i nie ma czasu na przeprowadzenie rekrutacji i szukanie nowych pracowników.

Jakie są zalety outsourcingu internetowego?

Korzyści płynące ze skorzystania z tych usług to przede wszystkim wzrost efektywności pracy zespołu i skupienie się na własnych zadaniach i głównych celach. Outsourcing gwarantuje również oszczędność – nie trzeba tworzyć dodatkowych miejsc pracy, wydawać pieniędzy na specjalistyczny sprzęt oraz zatrudniać nowej kadry. W zamian za to, daje szansę na skorzystanie z pomocy i rad fachowców w swojej dziedzinie, którzy z pewnością zapewnią nam najefektywniejsze rozwiązania i wspomogą tym funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa.

Jak znaleźć firmę outsourcingową?

Zatem, jak znaleźć odpowiednią, kompetentną firmę, której powierzymy zadania z zakresu IT? Jest kilka kwestii, na które powinniśmy zwrócić uwagę i co pomoże nam w podjęciu odpowiedniej decyzji. Na początku, warto określić cel – czyli do jakich zadań będzie nam potrzebna pomoc i jakie będą nasze oczekiwania. Kluczowym czynnikiem jest ekspertyza. Zwróć uwagę na specjalizacje wybranej firmy, jej portfolio i doświadczenie. Upewnij się, czy dysponuje nowoczesnymi technologiami oraz czy skrupulatnie dotrzymuje umówionych terminów. W skrócie – zanim powierzysz tak ważne zadanie innej firmie, zrób porządny research. Zbadaj również jej stabilność finansową, strukturę, poznaj partnerów i plany przejęcia. Zatrudniając niepewną firmę, narażasz się na dodatkowe koszty i straty, np. w sytuacji gdy ta zbankrutuje. Ważny też jest stosunek jakości do ceny. Nikt nie chce płacić wysokich sum pieniędzy, za wykonaną pracę, która nie jest ich warta.

W sytuacji kiedy tworzysz aplikację lub gdy potrzebujesz specjalistycznej pomocy IT, możesz zbudować cały zespół od podstaw lub wynająć specjalistów z doświadczeniem. Warto zastanowić się nad usługami outsourcingu IT, ponieważ daje to szerokie perspektywy firmie i może pozytywnie wpłynąć na jej rozwój.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też

Jak tworzyć zespół zdalny, który efektywnie współpracuje?

Jak tworzyć zespół zdalny, który efektywnie współpracuje?

Znaczenie work-life balance w zwiększaniu efektywności pracowników

Znaczenie work-life balance w zwiększaniu efektywności pracowników

Przeprowadzki biur – na co zwrócić uwagę korzystając z firmy przeprowadzkowej?

Przeprowadzki biur – na co zwrócić uwagę korzystając z firmy przeprowadzkowej?

Sztuczna inteligencja w obsłudze klienta – przyszłość interakcji z klientami

Sztuczna inteligencja w obsłudze klienta – przyszłość interakcji z klientami

Leasing bez BIK – finansowanie dla każdego

Leasing bez BIK – finansowanie dla każdego

Outsourcing zarządzania marketplace’ami – jak osiągnąć sukces na platformach e-commerce?

Outsourcing zarządzania marketplace’ami – jak osiągnąć sukces na platformach e-commerce?

aa