Zabezpieczenia IT – czy warto skorzystać z outsourcingu?

Zabezpieczenia IT – czy warto skorzystać z outsourcingu?

Outsourcing to najprościej ujmując zlecanie firmom zewnętrznym usług, które dotyczą funkcjonowania przedsiębiorstwa na różnych płaszczyznach. Wyróżnić można wiele rodzajów, jednak ciekawym przypadkiem jest outsourcing IT, ponieważ w dzisiejszych czasach wiele firm opiera znaczną część swojej działalności na komputerach. Dlaczego outsourcing jest tak popularny w dzisiejszych czasach i jakie płyną z niego zalety?

Outsourcing IT – zalety i zagrożenia

W dzisiejszych czasach powszechne są cyfrowe rozwiązania. Technologia rozwija się, dzięki czemu dostarcza przedsiębiorcom wielu nowych i niezwykle skutecznych rozwiązań. Jednak aby prawidłowo z nich skorzystać, potrzebne jest odpowiednie zaplecze informatyczne, jakim może być outsourcing IT. Zlecenie usługi innej firmie może wiązać się z licznymi zaletami, takimi jak:

 • optymalizacja kosztów firmowych wynikająca z rozwojem własnej kadry IT,
 • dostęp do specjalistów, jacy są zatrudnieni w firmie zewnętrznej,
 • brak rekrutacji na stanowiska związane z działem IT,
 • zwiększone bezpieczeństwo IT, które zapewnia firma zewnętrzna,
 • lepsza organizacja poprzez jasno postawione warunki,
 • szybka i profesjonalna reakcja w czasie awarii systemu,
 • odciążenie przedsiębiorców ze spraw związanych z prowadzeniem działu IT.

Wydawać by się mogło, że outsourcing IT to wręcz idealne rozwiązanie dla każdej firmy – większej lub mniejszej. Jednak czy na pewno? Istnieją również zagrożenia, jakie mogą wiązać się ze zlecaniem obsługi informatycznej firmom zewnętrznym. Wyciek danych, mniejsza kontrola nad procesami zachodzącymi w firmie czy zatrudnienie nieprofesjonalnej firmy może stanowić duże ryzyko dla zleceniodawcy. Właśnie dlatego warto jest zastanowić się dwa razy, czy skorzystać z outsourcingu.

Dla kogo jest outsourcing IT?

Nie zdziwi nikogo fakt, że outsourcing to niezwykle popularne rozwiązanie dla branży IT. Brak kłopotania się z rekrutacją, utrzymaniem pracowników, zwracania uwagi na ich kwalifikacje czy zakup sprzętu sprawia, że przedsiębiorca jest w stanie skupić się na własnych priorytetach. Outsourcing IT to idealne rozwiązanie dla dopiero rozwijających się przedsiębiorstw, które jeszcze nie mają zaplecza finansowego na zaawansowany sprzęt, programy czy dodatkowych, wykwalifikowanych pracowników. Jednak sprawdza się on nie tylko u firm, które nie zatrudniają w ogóle informatyków. Rozwiązanie to daje pozytywne efekty również w przypadku dużych marek, które dzięki specjalistycznej wiedzy firmy zewnętrznej oraz ich zarządzaniu siecią IT mogą skupić się na innych priorytetach.

Jak znaleźć dobrą firmę do outsourcingu IT?

Korzystanie z outsourcingu IT to niezwykle korzystne i wygodne rozwiązanie, z którego korzysta już wiele przedsiębiorstw. Jednak żeby móc wykorzystać liczne zalety, które płyną z outsourcingu IT, to na początku warto znaleźć odpowiednią firmę zewnętrzną, która będzie godna zaufania. W pierwszej kolejności trzeba określić swoje potrzeby, które wynikają z braku w kadrze IT lub mają ograniczać się do konkretnej rzeczy. Warto również stwierdzić, czy usługa ta ma być jednorazowa, czy może w formie abonamentu. Następnie trzeba znaleźć odpowiednią firmę, która zajmie się prawidłowym działaniem działu IT. Powinna ona przede wszystkim:

 • mieć dobre opinie,
 • szeroką ofertę,
 • doświadczenie,
 • łatwość w komunikacji.

Szukanie odpowiednio kompetencyjnej firmy, z której usług korzystały już bardziej znane marki może znając trochę czasu, jednak najważniejsze, aby była ona godna zaufania – w końcu przekazywane jej będą wszelkie sprawy dotyczące działalności gospodarczej.

Outsourcing IT to niezwykle wygodna metoda zarządzania działem IT. Umożliwia ona dostęp do wielu specjalistów z różnych branż informatycznych, dzięki czemu każde zlecone zadanie będzie wykonane w odpowiedni sposób. Jednak aby tak się stało, to firma zewnętrzna musi mieć odpowiednie kompetencje oraz pozytywne opinie – na co warto zwracać szczególną uwagę. Czy warto skorzystać z outsourcingu IT? Każdy odpowie na to pytanie inaczej.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też

Dlaczego warto skorzystać z pomocy przy rekrutacji pracowników?

Dlaczego warto skorzystać z pomocy przy rekrutacji pracowników?

Outsourcing systemów informatycznych – jakie są zalety?

Outsourcing systemów informatycznych – jakie są zalety?

Outsourcing usług obsługi klienta: Jak budować lojalność klientów poprzez profesjonalną obsługę?

Outsourcing usług obsługi klienta: Jak budować lojalność klientów poprzez profesjonalną obsługę?

Outsourcing usług księgowych dla małych firm

Outsourcing usług księgowych dla małych firm

Zalety i wady outsourcingu usług IT

Zalety i wady outsourcingu usług IT

Czy opłaca się korzystać z usług utrzymania czystości?

Czy opłaca się korzystać z usług utrzymania czystości?

aa