Czy telemarketing to dobry sposób na dotarcie do odbiorcy?

Czy telemarketing to dobry sposób na dotarcie do odbiorcy?

W dzisiejszych czasach wyróżnia się całe mnóstwo różnych form sprzedaży – mniej lub bardziej efektywnych. Można je dodatkowo podzielić na mniejsze podgrupy, uwzględniając przy tym różne czynniki. Jednym z bardziej znanych metod jest telemarketing. Jeśli zastanawiasz się, czy wprowadzić go w swojej firmie, to trafiłeś/aś w idealne miejsce! Dowiedz się, na czym dokładnie polega telemarketing, jakie są jego rodzaje oraz który wybrać! 

Czym jest telemarketing? 

Telemarketing można definiować jako przedsprzedaż lub sprzedaż produktów oraz usług. Jednak obecnie zalicza się tutaj również ogół działań wykorzystujących połączenia telefoniczne do aktywnego pozyskiwania leadów. Do głównych zadań telemarketingu zalicza się: 

  • udzielanie informacji, 
  • przyjmowanie zamówień oraz reklamacji, 
  • umawiania spotkań, 
  • sprzedaż produktów lub usług, 
  • przeprowadzanie ankiet. 

Niezaprzeczalnie, główną zaletą usługi telemarketingowej jest możliwość szybkiego oraz łatwego dotarcia do wielu osób, które niekoniecznie muszą mieszkać w obrębie Twojej firmy. Zdecydowaną wadą tej formy jest natomiast podejście wielu osób do tego typu marketingu Na szczęście można ją w łatwy sposób wyeliminować – wystarczy tylko odpowiednio zacząć rozmowę!

Rodzaje telemarketingu 

Call center daje wiele możliwości, jeśli tylko dobrze wykorzystasz jego potencjał. Podobnie jak wiele kwestii, telemarketing można podzielić na kilka rodzajów, które mają różne cele. Może to być telesprzedaż, forma pielęgnowania kontaktów, sposób na pozyskiwanie nowych klientów czy obsługa starych. Z uwagi na to, wyróżnia się przede wszystkim telemarketing: 

  • przychodzący, inaczej aktywny, skupiający się na odbieraniu połączeń, tzw. infolinia,
  • wychodzący, inaczej reaktywny, skupiający się na wykonywaniu połączeń do nowych i stałych klientów, czyli sprzedaż produktów i usług,
  • B2B i B2C, umożliwiający lepsze gospodarowanie zasobami w call center, które realizują łączone kampanie,
  • wewnętrzny, opierający się na stworzeniu własnego działu call center,
  • zewnętrzny, wykorzystujący usługi firm zewnętrznych, czyli outsourcing.

Jak dobrze sprzedawać przez telefon? 

Zastanawiasz się pewnie, jak w obecnych czasach najlepiej sprzedawać przez telefon. Nie każdy przedsiębiorca zdaje sobie z tego sprawę, ale liczy się przede wszystkim dobre pierwsze wrażenie. W telemarketingu to kryterium obowiązkowe, aby klient przekonał się do rozmowy – a masz na to tylko kilka sekund! Według specjalistów, po przedstawieniu się warto zrobić krótką przerwę, aby odbiorca miał czas na udzielenie swojej odpowiedzi, a tym samym zaangażował się w rozmowę. Kolejnym krokiem jest podejście do rozmowy. Na pewno sam doświadczyłeś/aś tego, że o wiele lepiej rozmawia się ze zrelaksowanymi, uśmiechniętymi i pewnymi siebie osobami.

Jak się okazuje, czynniki te powinny być również spełnione w telemarketingu i to nic, że oznacza to uśmiechanie się przez telefon. W końcu liczą się tutaj zwiększone szanse na zamknięcie sprzedaży. Nie zapominaj również, że ważną kwestią jest, oczywiście poza sprzedażą, wzbudzić w kliencie poczucia bezpieczeństwa i nawiązania z nim więzi. Wówczas znacząco zbliżasz się do celu, który chcesz osiągnąć. Każdego klienta należy traktować w sposób indywidualny, a dzięki temu dostaniesz trochę więcej czasu na przedstawienie oferty, a być może zrealizowanie zakupu! Z uwagi na to, warto zrezygnować ze sztywnych schematów i robotycznego tonu.

Niezaprzeczalnie, telemarketing to jeden z lepszych sposobów na kontakt z odbiorcami Twoich usług czy produktów. Co więcej – pozwala załatwić wiele spraw i to bez opuszczania firmy! Jednak, przed wdrożeniem go, warto zastanowić się nad wadami i zaletami, a także odgórnie ustalić, który rodzaj telemarketingu będzie dla Ciebie najlepszy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też

Outsourcing usług obsługi klienta: Jak budować lojalność klientów poprzez profesjonalną obsługę?

Outsourcing usług obsługi klienta: Jak budować lojalność klientów poprzez profesjonalną obsługę?

Outsourcing usług księgowych dla małych firm

Outsourcing usług księgowych dla małych firm

Zalety i wady outsourcingu usług IT

Zalety i wady outsourcingu usług IT

Czy opłaca się korzystać z usług utrzymania czystości?

Czy opłaca się korzystać z usług utrzymania czystości?

Jak sprawić, aby nasi pracownicy czuli się docenieni?

Jak sprawić, aby nasi pracownicy czuli się docenieni?

Testowanie aplikacji internetowej – jak to wygląda?

Testowanie aplikacji internetowej – jak to wygląda?

aa