TOP 5 trendów w branży IT na 2023 rok

TOP 5 trendów w branży IT na 2023 rok

Żyjemy w czasach intensywnego rozwoju technologicznego. W każdym roku mamy do czynienia z innowacjami, które w znaczny sposób rewolucjonizują wiele branż – w tym IT! Warto jednak zaznaczyć, że mają duży wpływ na codzienne życie niemal każdego człowieka na świecie. A jakie największe trendy można wyróżnić w 2023 roku? 

No-code i low-code

Są to dwa sposoby wytwarzania kodu, które są w stanie całkowicie zrewolucjonizować rynek IT! Najogólniej mówiąc, polegają na programowaniu z wykorzystaniem platform, które pozwalają na budowanie aplikacji z gotowych komponentów. W ten sposób nie trzeba pisać kodu linijka po linijce.

Różnica między no-code a low-code polega na tym, że: 

 • no-code wykorzystuje gotowe do użycia komponenty, które można dowolnie łączyć, zmieniając funkcje aplikacji lub projektować jej wygląd, 
 • low-code wykorzystuje małą ilość kodu, przez co programowanie staje się szybsze i mniej skomplikowane dla osób rozpoczynających swoją przygodę z programowaniem. 

Cybersecurity

Cybersecurity, inaczej cyberbezpieczeństwo to zestaw procesów, praktyk czy rozwiązań, które w znaczący sposób ułatwiają chronienie krytycznych systemów lub sieci przed atakami cyfrowymi. Wraz z dynamicznym rozwojem licznych usług oraz przenoszeniem się firm do sieci, jesteś bardziej narażony na: 

 • złośliwe oprogramowania, 
 • wyłudzanie informacji,
 • oprogramowania wymuszające okup, 
 • zaawansowane zagrożenia trwałe,
 • zagrożenia wewnętrzne. 

Z uwagi na to, wiele firm eliminuje powyższe zagrożenia poprzez wdrażanie dodatkowych zabezpieczeń, takich jak zmiana języka programowania czy tworzenie nowych stanowisk dla osób odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo.

Rozwój chmury

Chmura internetowa to przestrzeń, w której przechowuje się dane. Umożliwia ona dostęp do nich w każdym miejscu z dostępem do internetu i po zalogowaniu się na swoje konto. Często jest nazywana również przenośnym, wirtualnym dyskiem. Została ona rozpowszechniona z uwagi na zdalny tryb pracy wielu firm, gdyż dostarcza licznych rozwiązań, usprawniających wykonywanie obowiązków. Aby zwiększyć bezpieczeństwo lub uniknąć zbyt dużego uzależnienia od jednego dostawcy, wielu przedsiębiorców decyduje się na multi-cloud, czyli budowę rozległych środowisk chmurowych. Utrzymanie oraz zarządzanie taką infrastrukturą jest sporym wyzwaniem, dlatego warto w tym celu zwrócić się do specjalistów.

Analiza danych

W dzisiejszych czasach mamy dostęp do licznych narzędzi IT, które rozwijają się w niezwykle dynamicznym tempie. Oznacza to, że generują coraz więcej danych, które trzeba nie tylko przechowywać czy zabezpieczać, ale także analizować. Kolejnym trendem w branży IT jest skuteczna analiza danych. To właśnie dzięki niej można: 

 • sprawdzić skuteczność aktualnie podejmowanych działań marketingowych, 
 • śledzić sprzedaż produktów i usług, 
 • personalizować oferty pod swój target, 
 • segmentować klientów. 

Profesjonalni analityczny danych są potrzebni niemalże we wszystkich branżach, w tym m.in. w bankowości, przemyśle czy e-commerce. 

Artificial Intelligence in Machine Learning

Artificial Intelligence in Machine Learning, czyli sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe to kolejny trendy w IT na rok 2023. Sztuczna inteligencja to zdolność systemu komputerowego do naśladowania ludzkich funkcji poznawczych, takich jak uczenie się czy rozwiązywanie problemów. Warto zaznaczyć, że sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe, choć są ściśle ze sobą połączenie, nie są takie same. Uczenie maszynowe to podzbiór sztucznej inteligencji, który pomaga komputerowi uczyć się bez bezpośrednich instrukcji. Ich głównym zadaniem jest stworzenie algorytmów optymalizujących i automatyzujących rzeczywistość wielu branż. Jak się okazuje, idealnie odnajdą się m.in. e-commerce i marketingu internetowy, ale nie tylko! 

Obecnie koncentrujemy się na wytwarzaniu coraz to bardziej wydajnego sprzętu, który ułatwia funkcjonowanie niemal wszystkich ludzi na świecie. Zmiany te związane są również z coraz to nowszymi technologiami oraz rozwiązaniami związanymi, m.in. z zabezpieczaniem danych.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też

Outsourcing usług obsługi klienta: Jak budować lojalność klientów poprzez profesjonalną obsługę?

Outsourcing usług obsługi klienta: Jak budować lojalność klientów poprzez profesjonalną obsługę?

Outsourcing usług księgowych dla małych firm

Outsourcing usług księgowych dla małych firm

Zalety i wady outsourcingu usług IT

Zalety i wady outsourcingu usług IT

Czy opłaca się korzystać z usług utrzymania czystości?

Czy opłaca się korzystać z usług utrzymania czystości?

Jak sprawić, aby nasi pracownicy czuli się docenieni?

Jak sprawić, aby nasi pracownicy czuli się docenieni?

Testowanie aplikacji internetowej – jak to wygląda?

Testowanie aplikacji internetowej – jak to wygląda?

aa