Współpraca z freelancerem – jak zawrzeć umowę

Współpraca z freelancerem – jak zawrzeć umowę

Coraz więcej osób decyduje się na zawarcie współpracy z freelancerem – takie rozwiązanie ma wiele istotnych zalet, które są zauważalne gołym okiem w przypadku przedsiębiorców, którzy nie potrzebują etatowych pracowników w pewnych działach. To, jaką umowę należy podpisać z taką osobą zależy przede wszystkim od tego, czy tzw. “wolny strzelec” prowadzi działalność gospodarczą, czy też nie.

Jak zatrudnić freelancera, który nie prowadzi działalności gospodarczej?

Freelancer, który z jakiegoś powodu nie zdecydował się na prowadzenie swojej własnej działalności gospodarczej, powinien zawrzeć z przedsiębiorcą jedną z umów cywilnoprawnych. Mowa tutaj oczywiście o umowie zlecenia lub umowie o dzieło. Pierwsza z wymienionych nie jest jednak zbyt często stosowana – wynika to z faktu, iż nie do końca odpowiada charakterowi pracy podejmowanej przez freelancera. Podstawą wynagrodzenia jest w jej przypadku przepracowany czas, który jest trudno mierzalny w przypadku pracy zdalnej, a co za tym idzie – nie jest zbyt miarodajny. Zdecydowanie częściej wybiera się umowę o dzieło, która wręcz idealnie nadaje się do rozliczania usług wykonywanych w ramach outsourcingu. Podstawą wynagrodzenia jest terminowe doświadczenie pracy zgodnej z zamówieniem. W obu przypadkach przedsiębiorcy muszą mieć jednak na uwadze, iż umowa cywilnoprawna zobowiązuje do pewnych działań – należy ją zarejestrować w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, opłacać składki ubezpieczeniowe i odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy. Konieczne jest również przygotowywanie dokumentów, takich, jak na przykład PIT 11.

Współpraca B2B – kiedy warto zawrzeć taką umowę?

Sytuacją przeciwną do opisanej powyżej jest ta, w której freelancer prowadzi własną działalność gospodarczą. W tym przypadku warto zawrzeć z nim umowę B2B, która zdecydowanie zmniejsza ilość obowiązków, które spadają na przedsiębiorcę. W jej przypadku najbardziej typową formą rozliczenia są rachunki lub faktury VAT – wybierając drugie ze wspomnianych, VAT-owcy mogą uwzględnić pracę freelancera w kosztach, co jest dla nich bardzo korzystnym rozwiązaniem. Dla przedsiębiorstwa wiąże się to bowiem z minimalną liczbą formalności, standardowym rozliczeniem, brakiem odpowiedzialności i obniżeniem kosztów.

Umowa ramowa, czyli stała współpraca z freelancerem

W przypadku stałej współpracy z freelancerem, bardzo często wybiera się nienazwaną umowę ramową. Ta może być zawarta między innymi z grafikiem, programistą, czy też copywriterem. Tego typu umowa wiąże się z bardzo dużą oszczędnością czasu i pracy – nie trzeba przy okazji każdego zlecenia podpisywać nowych, tak samo brzmiących dokumentów. Jej niezaprzeczalnym atutem jest fakt, iż można ją zawrzeć zarówno z przedsiębiorcą, jak i osobą fizyczną. Jej treść jest zależna od stron umowy – wśród najważniejszych elementów dokumentu należy jednak wyróżnić określenie stron, wskazanie daty zawarcia i czasu trwania, określenie praw i obowiązków przedsiębiorcy i freelancera, jak również warunków współpracy.

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny – wynika to z faktu, iż po prostu się opłaca. Zawarcie współpracy z freelancerem często jest gwarancją niskich kosztów, ograniczonej ilości papierkowej roboty i doskonale wykonanej pracy. Wystarczy więc znaleźć odpowiednią osobę, zawrzeć z nią korzystną umowę i cieszyć się efektami.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też

Outsourcing usług obsługi klienta: Jak budować lojalność klientów poprzez profesjonalną obsługę?

Outsourcing usług obsługi klienta: Jak budować lojalność klientów poprzez profesjonalną obsługę?

Outsourcing usług księgowych dla małych firm

Outsourcing usług księgowych dla małych firm

Zalety i wady outsourcingu usług IT

Zalety i wady outsourcingu usług IT

Czy opłaca się korzystać z usług utrzymania czystości?

Czy opłaca się korzystać z usług utrzymania czystości?

Jak sprawić, aby nasi pracownicy czuli się docenieni?

Jak sprawić, aby nasi pracownicy czuli się docenieni?

Testowanie aplikacji internetowej – jak to wygląda?

Testowanie aplikacji internetowej – jak to wygląda?

aa