Usługi logistyczne w e-commerce – co warto wiedzieć?

Usługi logistyczne w e-commerce – co warto wiedzieć?

Sukces sklepu internetowego opiera się na licznych filarach. Do nich zalicza się m.in. jakość towaru, ceny i sam marketing. Nie można jednak zapomnieć o samej logistyce związanej z przechowywaniem produktów czy wysyłką. Idealnym wsparciem dla sklepu internetowego będą usługi logistyczne! A co warto o nich wiedzieć?

Czym są usługi logistyczne dla sklepu internetowego?

Dawniej przedsiębiorstwa w pełni odpowiadały za zarządzanie procesami związanymi z obsługą logistyczną. W dzisiejszych czasach, kiedy to firma rozwija się w wielu kierunkach, często nie masz czasu na zajmowanie się niektórymi kwestiami. Z uwagi na to, coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na zlecenie tego firmom zewnętrznym. Co to oznacza w praktyce? Wiąże się to z pojęciem outsourcingu, czyli powierzenia pewnych czynności podmiotom zewnętrznym w ramach ściśle określonej umowy. W ten sposób jesteś w stanie przerzucić wszelkie obowiązki związane z logistyką sklepu internetowego na zleceniobiorcę.

Uwzględnić tutaj można trzy główne aspekty, takie jak:

  • kompletowanie,
  • pakowanie,
  • wysyłanie.

Na współczesnym rynku znajdziesz wiele firm oferujących wysokiej jakości usługi logistyczne, które mogą dodatkowo zajmować się, np. etykietowaniem towarów czy obsługą klienta. Warto z nich skorzystać z uwagi na wiele zalet. Pierwszą i podstawową jest skupienie się na ważniejszych priorytetach, do których zalicza się, chociażby urozmaicenie oferty sklepu czy dobra kampania reklamowa. Co więcej, decydując się na usługi logistyczne, możesz spodziewać się takich korzyści, jak zwiększenie sprzedaży, optymalizację wydatków czy poprawę jakości obsługi.

Usługi logistyczne w e-commerce – jaki model wybrać?

Zaczynasz przygodę z e-commerce. Własny sklep internetowy już przy zakładaniu wymaga podjęcia wielu ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór odpowiadającego Ci modelu logistycznego. Poznaj 5 modeli, które mogą sprawdzić się w Twoim biznesie!

Własny magazyn

Najbardziej oczywiste rozwiązanie – zamawiasz towar z hurtowni lub u producenta i fizycznie przechowujesz go we własnym magazynie. Wówczas masz całkowity wpływ na realizację zamówienia, w tym błyskawiczną wysyłkę! Niestety, model ten wiąże się z dość sporymi kosztami związanymi z wynajmem lub kupnem. Co więcej, zakupiony i przechowywany towar nie zawsze może być w całości wyprzedany.

Pseudo just-in-time

Równie chętnie stosowany przez wiele sklepów internetowych. Wiąże się z udostępnieniem na stronie sklepu pełnej oferty dostawców. Wówczas towar zamawiasz w hurtowni lub u dystrybutora dopiero po złożeniu zamówienia przez klienta. Pseudo just-in-time sprawdza się z uwagi na brak obsługi logistycznej całego magazynu oraz ograniczenia kosztów związanych z jego zakupem lub wynajmem. Musisz jednak uwzględnić wszelkie problemy, takie jak opóźnienia czy brak towaru u dostawcy.

Fulfilment

Stanowi usługę, która polega na pełnej obsłudze zamówień przez zewnętrznego operatora. Fulfillment prowadzą przede wszystkim firmy logistyczne, a ich praca opiera się na zasadach wyznaczonych przez outsourcing. W ten sposób nie musisz mieć na głowie takich zobowiązań, jak składowanie, przyjmowanie, pakowanie czy wysyłanie zamówień! Co więcej, wiele firm w ramach fulfillmentu oferuje obsługę klienta co wiąże się, chociażby ze zwrotami czy reklamacjami.

Dropshipping

Model zyskujący coraz większe uznanie wśród właścicieli sklepów internetowych. Stanowi swego rodzaju outsourcing logistyczny, polegający na przeniesieniu procesu wysyłki towaru na hurtownię. Oznacza to, że w Twoim sklepie klient zamawia konkretny produkt, a Ty składasz zamówienie w hurtowni, podając wszystkie dane wraz z zapłatą pomniejszoną o marżę. Wówczas po stronie hurtowni leży proces przygotowania i wysłania zamówienia do klienta.

Model hybrydowy

Jak sama nazwa mówi – opera się na połączeniu dwóch modeli logistycznych w ramach prowadzenia jednego sklepu. Za przykład może posłużyć zainwestowanie we własny magazyn, w którym to będziesz przechowywać bestsellerowe produkty. Generują one sporą część dochodu. Magazyn można połączyć, np z dropshippingiem, stanowiącym uzupełnienie oferty sklepu.

No co zwrócić uwagę w przypadku usług logistycznych?

Usługi logistyczne wyróżniają się licznymi zaletami oraz metodami, które umożliwiają płynną pracę sklepu internetowego. Jednak zanim zdecydujesz się powierzyć firmie zewnętrznej obsługę logistyczną, musisz poznać również drugą stronę medalu. Niestety, pomimo swojej popularności, outsourcing logistyczny ma swoje wady. Najczęściej wyróżnia się tutaj brak pełnej kontroli nad realizacją zamówień oraz koszty, których wysokość zależy od wybranego modelu.

Pamiętaj, aby przed podpisaniem umowy dokładnie sprawdzić zleceniobiorcę, uwzględniając w tym opinie poprzednich klientów. Zawarcie kontraktu z podejrzaną firmą może wiązać się z licznymi konsekwencjami, takimi jak oszustwo czy niska jakość obsługi klienta. Opóźnienia lub wszelkiego rodzaju problemy z wysyłką mogą wpłynąć negatywnie na wizerunek Twojej marki oraz odstraszyć potencjalnych klientów. Zatem renoma firmy zewnętrznej to podstawa. Ponadto warto również obserwować trendy panujące w e-commerce i logistyce.

Uwzględnia się tutaj:

  • przewidywanie zachowań rynkowych,
  • integrację mobilną,
  • automatyzację procesu dostawy w każdym miejscu.

Własny biznes wymaga odpowiednim zarządzaniem. Jako przedsiębiorca, musisz zwracać uwagę na wiele aspektów funkcjonowania Twojej firmy, w tym odpowiednią logistykę. Zapoznanie się z wadami i zaletami poszczególnych metod na pewno pomoże Ci wybrać najlepszy model!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też

Budowanie marki w internecie – skuteczne strategie

Budowanie marki w internecie – skuteczne strategie

Jak zwiększyć efektywność działu HR?

Jak zwiększyć efektywność działu HR?

Jak wyjazdy firmowe mogą wpłynąć na employer branding?

Jak wyjazdy firmowe mogą wpłynąć na employer branding?

Dlaczego warto zlecić obsługę klienta firmie zewnętrznej?

Dlaczego warto zlecić obsługę klienta firmie zewnętrznej?

Social Media – od czego zacząć?

Social Media – od czego zacząć?

Outsourcing działań PR-owych – zalety

Outsourcing działań PR-owych – zalety

aa