Prowadzenie księgowości w jednoosobowej działalności gospodarczej

Prowadzenie księgowości w jednoosobowej działalności gospodarczej

Coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Pozwala to na pracowanie w sposób niezależny oraz realizowanie swoich pasji, a jednocześnie przynosi nam zyski. Jednak, jak się okazuje, prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej często sprowadza się do zajmowania przez nas kilku stanowisk, w tym księgowego. Jak prowadzić księgowość w jednoosobowej działalności gospodarczej?

Prowadzenie księgowości a właściwy program

Przedsiębiorcy prowadzący samodzielnie księgowość mają niezwykle duży wybór wśród programów umożliwiających prawidłowe wywiązywanie się z obowiązków księgowych. Na współczesnym rynku dostępne są programy zarówno w formie darmowej, jak i płatnej, objęte najczęściej abonamentem. Jednak to właśnie dzięki nim możliwe jest prowadzenie takiej dokumentacji, jak:

  • rejestry VAT,
  • ewidencje środków trwałych,
  • ewidencje wartości niematerialnych i prawnych,
  • ewidencje przebiegu pojazdu dla celów podatku VAT.

Odpowiedni program do prowadzenia księgowości powinien być przede wszystkim dla nas łatwy w obsłudze, a także może zawierać kilka dodatkowych funkcji, jak np. opcja automatycznego generowania (pobierania) z programu sprawozdań finansowych.

O czym należy pamiętać, prowadząc samodzielnie księgowość?

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, powinniśmy pamiętać o zobowiązaniach finansowych i ich prawidłowej dokumentacji, czyli księgowości. Zależą one przede wszystkim od wybranej formy opodatkowania, dlatego każdy przedsiębiorca powinien w pierwszej kolejności zapoznać się z KPiR, czyli Księgą Przychodu i Rozchodów. Jest to jeden z najczęściej wykorzystywanych dokumentów przy zajmowaniu się księgowością w działalności jednoosobowej. Powinna ona zawierać liczne informacje, mówiące między innymi o tym, jakie przychody zostały uzyskane ze sprzedaży produktów oraz usług, a także wypunktować te, które nie są powiązane z rodzajem prowadzonej działalności. Co więcej, uwzględnia się również koszty prowadzenia działalności, które obejmują, np. zakup towaru handlowego. Oprócz tego przedsiębiorca prowadzący samodzielnie księgowość musi pamiętać o:

  • odprowadzaniu zaliczek na podatek dochodowy,
  • składaniu deklaracji VAT,
  • odprowadzaniu kwoty podatku do właściwego urzędu skarbowego,
  • opłacaniu składek ZUS,
  • drukowaniu oraz przechowywanie KPiR.

Czy warto samodzielnie prowadzić księgowość?

Księgowość to taka dziedzina, która wymaga sporej wiedzy oraz znajomości ciągle zmieniających się przepisów, jakie obowiązują w naszym kraju. Obecnie możliwe jest prowadzenie samodzielnej księgowości bez posiadania specjalistycznych studiów lub dodatkowych kursów. Ale czy to się opłaca? Można wyróżnić tutaj liczne zalety, w tym:

  • zwiększenie świadomości o własnej filmie,
  • brak kosztów związanych z korzystania z usług zewnętrznych lub dodatkowego pracownika,
  • kontrola kosztów oraz przychodów,
  • zachowanie bezpieczeństwa związanego z finansami firmy.

Tak naprawdę wszystko zależy od naszych umiejętności, rozmiarów firmy, przeznaczonego czasu oraz chęci dokształcania się. Jednak każdy przedsiębiorca wybierający samodzielne prowadzenie księgowości musi być świadomy tego, że jest to niezwykle duża odpowiedzialność. Co więcej, należy pamiętać o zobowiązaniach dotyczących ZUS czy US, a także prowadzeniu stosownej dokumentacji. Wiele osób uważa, że są to podstawowe wady zajmowania się księgowością, gdyż oprócz tego na głowie mam wiele innych rzeczy. Inną kwestią jest orientacja w obowiązujących przepisach podatkowych. Decydując się na prowadzenie księgowości w jednoosobowej działalności gospodarczej, należy również pamiętać o tym, że nieznajomość prawa nie zwalnia nas z jego przestrzegania, dlatego każdy przedsiębiorca powinien być jasno świadomy tego, jaka odpowiedzialność na nim ciąży w przypadku ewentualnych błędów.

Na samym początku dla każdego z nas prowadzenie księgowości może wydawać się trudne. Jednak przy odrobinie cierpliwości i samodyscypliny jest to możliwe ze skuteczną wydajnością. Co więcej, fakt ten może również przynieść wiele korzyści.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też

Social Media – od czego zacząć?

Social Media – od czego zacząć?

Outsourcing działań PR-owych – zalety

Outsourcing działań PR-owych – zalety

Marketing afiliacyjny – na czym polega?

Marketing afiliacyjny – na czym polega?

Jak poprawnie szkolić pracowników?

Jak poprawnie szkolić pracowników?

Dlaczego warto skorzystać z pomocy przy rekrutacji pracowników?

Dlaczego warto skorzystać z pomocy przy rekrutacji pracowników?

Outsourcing systemów informatycznych – jakie są zalety?

Outsourcing systemów informatycznych – jakie są zalety?

aa