Projektowanie strony internetowej – komu zlecić

Projektowanie strony internetowej – komu zlecić

Obecnie, każda firma, która chce posiadać szerokie grono klientów, powinna posiadać własną stronę internetową. W dobie szybko rozwijającej się technologii, większość działań, takich jak np. sprzedaż czy reklama, przeniosło się do sieci. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, komu powierzyć zaprojektowanie strony internetowej.

Czy warto tworzyć stronę internetową samemu?

Stworzenie strony internetowej od podstaw samodzielnie, może okazać się skomplikowanym zadaniem. W takim wypadku, trzeba posiadać, choćby podstawową wiedzę techniczną i dysponować odpowiednimi umiejętnościami. Projektując stronę samemu musisz wziąć pod uwagę, że cały proces zabierze sporo wolnego czasu i energii. Ponadto, tworząc witrynę na takich stronach jak np. Weebly, nie będziesz jej właścicielem, a jej kod nie będzie należeć wyłącznie do Ciebie. Kolejnym minusem może okazać się niewystarczające pozycjonowanie. Podczas korzystania z różnych kreatorów, nie będziesz mógł optymalizować strony pod względem wyszukiwarek – przykładowo, nie możesz dodawać tagów czy edytować kodu. Decydując się na stworzenie strony na darmowej platformie, bez generowania kosztów, będzie pojawiało się na niej dużo reklam, których nie możesz dobierać ani personalizować. Co więcej, strona będzie działała znacznie wolniej, a to skutecznie zniechęci potencjalnych klientów. Możesz też mieć problem z eksportem strony na inne serwery – nie będzie możliwe przeniesienie jej, a jedynym wyjściem w tym wypadku może okazać się stworzenie strony od nowa. Niestety, projektując witrynę samodzielnie, nie będzie ona wyróżniać się oryginalną szatą graficzną, a jej wygląd pozostanie standardowy, podobny do tego u innych platform. Z powodu narzuconych Ci ograniczeń zabraknie opcji personalizacji. Te czynniki sprawiają, że warto rozważyć skorzystanie z pomocy fachowców.

Tworzenie strony internetowej – współpraca ze specjalistami

Powierzenie całego skomplikowanego procesu tworzenia strony internetowej specjalistycznej firmie wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Tego typu działalności oferują profesjonalne metody i systemy, jak CMS (Content Management System) – pozwala na stworzenie strony,  zarządzanie treścią i dostęp do aktualizacji. Co więcej, oferują one szerokie wsparcie techniczne. Na stworzenie witryny, składa się wiele etapów, często bardzo skomplikowanych. Jak wygląda współpraca z firmami lub osobami zajmującymi się tworzeniem stron internetowych? Na początku należy znaleźć odpowiadającą Ci agencję lub freelancera i skontaktować się z nimi. Na kolejnych spotkaniach ma miejsce:

  • określenie zasad współpracy, wymagań i warunków;
  • wskazanie celu strony, grupy odbiorców, istniejącej konkurencji;
  • dobór materiałów, inspiracji;
  • przedstawienie wizji klienta;
  • ustalenie wszelkich opcji, takich jak logowanie, język;
  • określenie czasu potrzebnego na realizację projektu;
  • oszacowanie kosztów.

Po wszystkich ustaleniach formalnych, w tym sporządzeniu i podpisaniu umowy, firma lub freelancer zabiera się do realizacji zadania. Rozpoczyna od stworzenia projektu graficznego, który następnie przedstawia się klientowi. Po jego akceptacji następuje wprowadzanie danych i uzupełnianie witryny. Później wynajęta firma pokazuje cały, skończony projekt klientowi – po ostatecznej akceptacji, strona zostaje uruchomiona, a specjalista przeprowadza szkolenie dla zleceniodawcy, tłumacząc mu wszystkie funkcje i pokazując, jak obsługiwać witrynę. Nie jest to konieczne, ponieważ często istnieje możliwość, że to osoba, która wykonała zlecenie zapewnia wsparcie techniczne i obsługuje stronę. Na końcu, po uiszczeniu ustalonych płatności, następuje koniec współpracy lub jest ona nadal kontynuowana. Cena zaprojektowania strony waha się (może być to kilkadziesiąt złoty lub kilkadziesiąt tysięcy) i jest zależna od doświadczenia i renomy firmy oraz czasu i umiejętności potrzebnych na wykonanie usługi.

Zalety zlecenia zaprojektowania strony profesjonalnej firmie

Dzięki skorzystaniu z pomocy profesjonalistów, Twoja strona będzie wyróżniać się niebanalną i wyjątkową szatą graficzną. Co więcej, wynajęta agencja zapewni Ci funkcje pozycjonowania oraz optymalizacji – strona będzie zajmować wysoką pozycję w wyszukiwarce i twórcy wezmą pod uwagę np. opisy strony (ang. meta description). Twoja witryna będzie działać błyskawicznie, ponieważ profesjonalni programiści są w stanie przyspieszyć procesy ładowania stron oraz zapewnią Ci wsparcie techniczne. Ponadto, w przeciwieństwie do korzystania z kreatorów, to Ty będziesz właścicielem kodu i stworzonej strony. Pozwoli to na ewentualne przeniesienie witryny. Dzięki profesjonalizmowi i dopracowaniu każdego szczegółu, z pewnością przyciągnie ona potencjalnych klientów.

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione wyżej czynniki, zdecydowanie warto rozważyć stworzenie strony internetowej przy pomocy osób, odznaczających się niezbędną wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem. Jeśli zależy Ci, by witryna spełniała wszystkie zamierzone funkcje – nie wahaj się i poszukaj fachowców!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też

Outsourcing usług obsługi klienta: Jak budować lojalność klientów poprzez profesjonalną obsługę?

Outsourcing usług obsługi klienta: Jak budować lojalność klientów poprzez profesjonalną obsługę?

Outsourcing usług księgowych dla małych firm

Outsourcing usług księgowych dla małych firm

Zalety i wady outsourcingu usług IT

Zalety i wady outsourcingu usług IT

Czy opłaca się korzystać z usług utrzymania czystości?

Czy opłaca się korzystać z usług utrzymania czystości?

Jak sprawić, aby nasi pracownicy czuli się docenieni?

Jak sprawić, aby nasi pracownicy czuli się docenieni?

Testowanie aplikacji internetowej – jak to wygląda?

Testowanie aplikacji internetowej – jak to wygląda?

aa