Poznaj rodzaje szkoleń pracowników

Poznaj rodzaje szkoleń pracowników

Jedną z najefektywniejszych metod rozwoju pracowników firmy są szkolenia. Kompetentna załoga, posiadająca odpowiednie umiejętności, wiedzę i doświadczenie to niewątpliwie skarb dla przedsiębiorstwa. Przeczytaj artykuł, by poznać rodzaje szkoleń i dowiedzieć się, jak wpływają one na ogólne funkcjonowanie biznesu.

Czym są szkolenia pracownicze?

Jest to metoda rozwoju pracowników, polegająca na zdobywaniu i pielęgnowaniu ich kompetencji oraz posiadanych zdolności. Szkolenia mogą być przeprowadzane zarówno przez osoby z firmy, jak i te z zewnątrz, a ich tematyka i cele są bardzo różnorodne. Im więcej działalność inwestuje w kursy, tym lepszą pracą odznaczają się jej pracownicy, a co za tym idzie – firma odnosi coraz większe sukcesy. Wielu właścicieli decyduje się również na tworzenie działów HR (human resources), które zajmują się one budowaniem relacji, motywowaniem pracowników i właśnie przeprowadzaniem kursów. Podstawowym i obowiązkowym szkoleniem jest BHP – jego celem jest przedstawienie załodze podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawca nie jest zobowiązany przeprowadzać tego typu spotkań z innych dziedzin, jednak jest to zalecane. Pozwoli to podnieść kwalifikacje kadr, co ułatwi im wykonywanie swoich zadań.

Szkolenia pracownicze – rodzaje i formy

Wyróżnia się wiele rodzajów szkoleń, które dzieli się, biorąc pod uwagę różne kryteria i okoliczności. Klasyfikuje się je np. ze względu na treść. Są to:

  • szkolenia twarde – ich celem jest przekazanie pracownikom specjalistycznej i zawodowej wiedzy z danej dziedziny, związanej z ich pracą i przypisywanymi obowiązkami. Należą do nich m.in. szkolenia informatyczne czy marketingowe;
  • szkolenia miękkie – mają za zadanie zapewnić rozwój indywidualnych zdolności pracownika. Nie są związane z uzyskaniem fachowej wiedzy, a raczej ze zdobywaniem różnych kompetencji, takich jak zarządzanie czasem, radzenie sobie w sytuacjach stresowych i kryzysowych czy komunikacją interpersonalną.

Kolejny podział, który ma na względzie dostępność kursu, wyróżnia:

  • szkolenia otwarte – na które może zapisać się każdy, są one dobrowolne i szeroko dostępne, również dla osób z innych miast;
  • szkolenia zamknięte – przeznaczone dla danej grupy, np. tylko dla pracowników konkretnej firmy.

Trzeci podział wiąże się z formą przeprowadzania spotkań i dzieli szkolenia na:

  • warsztaty – zajęcia w małych grupach (najczęściej jest to maksymalnie 15 osób), co pozwala osobom na czynny udział i zadawanie pytań. Jest to bardzo efektywna forma, która gwarantuje zdobycie cennej wiedzy i umiejętności;
  • konferencje – przeznaczone dla większej ilości osób, mogą liczyć aż kilka tysięcy uczestników. Występują na nich specjaliści, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem;
  • kursy – bierze w nich udział zazwyczaj około 20 osób. Prowadzący ma za zadanie przekazać wiedzę, za pomocą różnych sposobów i metod. Często wywiązuje się na nich ciekawa dyskusja między organizatorami, a uczestnikami.

Wybierając odpowiednią formą szkolenia, powinno się brać pod uwagę jego cel i wiedzę, którą należy przekazać kursantom.

Przeprowadzania szkoleń pracowniczych – zalety

Przeprowadzanie szkoleń pracowniczych niesie ze sobą wiele korzyści nie tylko dla personelu, ale również dla całej firmy. Podnosząc kompetencje i umiejętności pracowników, biznes znacznie szybciej się rozwija oraz wzrasta jakość oferowanych przez niego usług. Szkolenia są świetnym sposobem, by zachęcić kadrę do samorozwoju i wspomóc budowanie pewności siebie. Co więcej, może to znacznie polepszyć relacje między pracownikami, zintegrować team i dopracować komunikację w jego obrębie. Szkolenia, oprócz przekazania specjalistycznej wiedzy, wzbudzą też poczucie wspólnoty i pozwolą tworzyć więzi między pracownikami oraz dyrektorami.

Coraz więcej właścicieli decyduje się na regularne przeprowadzanie szkoleń pracowniczych, ponieważ wie, że jest to inwestycja nie tylko w ludzi, a również w całą działalność. Warto organizować różne kursy, które dokształcą personel i pozwolą osiągać sukcesy.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też

Budowanie marki w internecie – skuteczne strategie

Budowanie marki w internecie – skuteczne strategie

Jak zwiększyć efektywność działu HR?

Jak zwiększyć efektywność działu HR?

Jak wyjazdy firmowe mogą wpłynąć na employer branding?

Jak wyjazdy firmowe mogą wpłynąć na employer branding?

Dlaczego warto zlecić obsługę klienta firmie zewnętrznej?

Dlaczego warto zlecić obsługę klienta firmie zewnętrznej?

Social Media – od czego zacząć?

Social Media – od czego zacząć?

Outsourcing działań PR-owych – zalety

Outsourcing działań PR-owych – zalety

aa