Pierwsze CV – sprawdź jak napisać

Pierwsze CV – sprawdź jak napisać

Napisanie dobrego CV, które będzie zawierało wszelkie niezbędne informacje, jest pierwszym krokiem do znalezienia wymarzonej posady. Niestety, sporządzenie profesjonalnego dokumentu nie jest wcale łatwym zadaniem. Poznaj sposoby, dzięki którym stworzysz idealne Curriculum Vitae i zdobędziesz nowe możliwości na rynku pracy!

CV – co to za dokument?

Na początku warto dowiedzieć się czym właściwie jest CV. Curriculum Vitae to dokument aplikacyjny, czyli życiorys zawodowy. Powinien być Twoją wizytówką, która umożliwi Ci pomyślne przejście przez proces rekrutacyjny oraz będzie zawierać wszystkie niezbędne informacje. Powinieneś zatem wiedzieć, jak prawidłowo sporządzić CV, by potencjalny pracodawca chciał rozważyć Twoją kandydaturę.

Pierwsze CV – niezbędne elementy

CV powinno zawierać kilka niezbędnych informacji. Należą do nich:

1. Dane kontaktowe – imię, nazwisko, miejsce zamieszkania oraz numer telefonu i adres e-mail.

2. Podsumowanie zawodowe – najlepiej, by znajdowało się na samej górze. Zawiera opis kwalifikacji kandydata, kompetencje, doświadczenie oraz osiągnięcia – szczególnie te, które pomogą Ci znaleźć zatrudnienie w wybranej branży. Dzięki temu, przyszły pracodawca oceni, czy spełnisz jego oczekiwania. Liczy się konkretność i szczegółowość. W tym miejscu możesz również opisać swoje cele zawodowe oraz wytłumaczyć, dlaczego aplikujesz na dane stanowisko.

3. Umiejętności – jest to niezwykle istotny fragment twojego CV, dzięki któremu pracodawca pozna Twoje kompetencje oraz nabyte umiejętności. Koniecznie wspomnij o kompetencjach miękkich np. chęci rozwoju czy łatwości w nawiązywaniu kontaktów oraz podziel wszystkie zdolności według poziomu ich zaawansowania.

4. Doświadczenie – nawet jeśli jest to Twoje pierwsze CV i nie miałeś jeszcze okazji pracować, to mimo tego, należy przybliżyć swoje doświadczenie. Z powodzeniem możesz wypisać wolontariaty, zajęcia dodatkowe, kursy, praktyki studenckie czy też staże – dzięki temu zyskasz w oczach potencjalnego pracodawcy. Jeśli część wolnego czasu poświęcasz na swoje hobby, takie jak fotografia czy prowadzenie bloga, to również możesz opisać to w tym miejscu. Jeśli wcześniej byłeś już gdzieś zatrudniony to dokładnie przybliż zakres swoich obowiązków na poprzednim stanowisku, bądź szczegółowy.

5. Wykształcenie – w tej sekcji wypisz okresy nauki lub datę ich zakończenia, nazwę kierunku oraz uczelni. Nie musisz podawać tytułu pracy dyplomowej, ale jeśli jest on związany ze stanowiskiem, na które aplikujesz, to warto o nim wspomnieć. Jeśli jesteś w trakcie studiów lub po nich, to nie musisz podawać nazwy liceum, gimnazjum czy podstawówki (oprócz sytuacji, gdy któraś ze szkół jest wymagana, aby aplikować na dane stanowisko).

6. Zainteresowania – w CV zawrzyj również parę słów o swoich pasjach i zainteresowaniach, szczególnie tych związanych z branżą czy stanowiskiem, o które się ubiegasz.

7. Klauzula o przetwarzaniu danych – ponadto, w dokumencie powinieneś zawrzeć klauzulę CV ze zgodą na przetwarzanie danych.

Pisanie CV – wskazówki

Pisząc CV, pamiętaj o kilku przydatnych wskazówkach:

1. Na początek wybierz rodzaj CV:

  • chronologiczne – to standardowy dokument w bezpiecznym i popularnym formacie;
  • funkcjonalne – wyróżnia się w nim umiejętności, które są kluczowe dla przyszłego pracodawcy;
  • mieszane – czyli połączenie dwóch wyżej wymienionych typów.

2. Zapoznaj się z interesującą Cię ofertą pracy. Przeczytaj listę wymagań, oczekiwań oraz niezbędnych informacji, które musisz dostarczyć rekrutowi.

3. Zrób profesjonalne zdjęcie. Jeśli chcesz, by Twoja kandydatura była potraktowana poważnie, to niewątpliwie powinieneś zastanowić się nad wizytą u fotografa, który wykona odpowiednią fotografię. Pamiętaj jednak, że nie jest ona obowiązkowa.

4. Wybierz czytelną czcionkę.

5. Najlepiej jest stworzyć CV na jedną stronę, by mieć pewność, że rekruter przeczyta wszystkie informacje o kandydacie, jednak nie przejmuj się – dwie strony też będą w porządku.

6. Swój gotowy dokument zapisz w pliku PDF. Jest to lepsza opcja niż CV w Wordzie.

7. Opłaca się również sporządzić Curriculum Vitae w obcym języku. Jeśli potrzebujesz dokumentu np. po angielsku, to warto powierzyć przetłumaczenie go profesjonaliście, by nie popełnić błędu.

8. Dowiedz się, jakie informacje są zbędne oraz niezbędne, by twoje CV było praktyczne i konkretne. Pamiętaj, że nie musisz podawać między innymi daty urodzenia.

Fachowo sporządzone Curriculum Vitae może pomóc Ci w zdobyciu dobrej pracy, dlatego skup się na dopracowaniu tego dokumentu. Jeśli potrzebujesz pomocy – możesz powierzyć to zadanie specjalistom, czyli osobom, które zajmują się pisaniem CV zawodowo. Pamiętaj jednak, że najważniejsza jest autentyczność i charyzma – to ona pomoże Ci zabłysnąć wśród reszty kandydatów.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też

Social Media – od czego zacząć?

Social Media – od czego zacząć?

Outsourcing działań PR-owych – zalety

Outsourcing działań PR-owych – zalety

Marketing afiliacyjny – na czym polega?

Marketing afiliacyjny – na czym polega?

Jak poprawnie szkolić pracowników?

Jak poprawnie szkolić pracowników?

Dlaczego warto skorzystać z pomocy przy rekrutacji pracowników?

Dlaczego warto skorzystać z pomocy przy rekrutacji pracowników?

Outsourcing systemów informatycznych – jakie są zalety?

Outsourcing systemów informatycznych – jakie są zalety?

aa