Logistyka własna czy outsourcing?

Logistyka własna czy outsourcing?

Logistyka to dość szeroki termin, który opisuje proces składający się z kilku etapów. Jej celem jest dostarczenie właściwego towaru właściwemu klientowi. Ciągły wzrost konkurencyjności oznacza dla wielu przedsiębiorców duże wyzwanie. Co zatem zrobić, aby nadążyć za szybko zmieniająca się rzeczywistością i móc jak najlepiej dopasować się do potrzeb rynku oraz klientów? Najlepiej poprzez udoskonalenie logistyki! A co będzie lepsze – logistyka własna czy outsourcing? 

Logistyka własna – czy sprawdza się w dzisiejszych czasach? 

Nadrzędnym celem każdego przedsiębiorcy jest prowadzenie swojej firmy tak, aby odnosiła sukcesy na współczesnym rynku. Wiąże się to z podejmowaniem decyzji, które nie są łatwe. Jedną z nich jest kwestia logistyki. Wiele osób, w tym być może i Ty uważa, że najlepiej sprawdzi się tutaj logistyka własna. Oznacza to, że jesteś w stanie kontrolować każdy etap, w tym m.in. transport towarów, magazynowanie, planowanie, pakowanie czy obsługę klientów. Pozwala to na bezpośrednią kontrolę nad tym, co dzieje się w tym konkretnym dziale Twojej firmy. Jest to zdecydowanie największa korzyść, jaką możesz odnieść. Niestety, obecnie logistyka własna staje się coraz większym ciężarem, który spoczywa na Twoich barkach. Wiąże się to z kontrolą wszystkich etapów, zatrudnieniem pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami oraz sporym nakładem finansowym. Nic zatem dziwnego, że powstał o wiele łatwiejszy sposób, a jest nim outsourcing logistyki! A co powinieneś o nim wiedzieć? 

Na czym polega outsourcing logistyki? 

W dzisiejszych czasach coraz większa część przedsiębiorców zastanawia się nad outsourcingiem usług logistycznych. Polega on na przekazaniu firmie zewnętrznej, czyli innemu podmiotowi gospodarczemu takich działań, jak:

  • magazynowanie produktów, 
  • pakowanie i sortowanie towarów, 
  • kompletowanie zamówień, 
  • wysyłka paczek do klienta, 
  • wymianę zniszczonych opakowań. 

Nie każdy przedsiębiorca zdaje sobie również sprawę z tego, że uwzględniane są tutaj także kwestie obsługi zwrotów i reklamacji. Dzięki tak szerokiemu spektrum działań nie ma się co dziwić, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na oddanie kwestii logistycznych firmie zewnętrznej. Jednak, jakich wad oraz zalet możemy się tutaj spodziewać? 

Outsourcing logistyki – wady i zalety

Outsourcing logistyki jest w stanie przynieść wiele korzyści zarówno małym, jak i dużym firmom. Przede wszystkim umożliwia optymalizację wydatków. Uwzględnia się tutaj koszty związane z wynajmowaniem magazynu, zatrudnieniem dodatkowego personelu, wysyłką czy też obsługą. Zaoszczędzone pieniądze możesz zainwestować, np. w dobrą kampanię marketingową! Poza tym, do innych zalet outsourcingu logistyki zalicza się: 

  • usprawnienie procesów związanych z łańcuchem dostaw, 
  • dostęp do nowoczesnych technologii i know-how, 
  • koncentrację na kluczowej działalności.

Niestety, każdy medal ma dwie strony. Jeśli chodzi o wady outsourcingu usług logistycznych, to najczęściej wyróżnia się tutaj możliwość utraty kontroli nad procesami zamówieniowymi, ważnych danych lub nawet wiarygodności. Związane jest to z wybraniem niekompetentnej firmy zewnętrznej. Pamiętaj zatem, aby zwrócić uwagę na jakość świadczonych usług, doświadczenie zawodowe, kompetencje pracowników czy też opinie innych klientów.

Obecnie logistyka wymieniana jest przez wielu przedsiębiorców jako jedna z dziedzin, która najczęściej podlega outsourcingowi. Nie ma się co dziwić – wiąże się to z licznymi zaletami! Co więcej, mogą z niego skorzystać zarówno duże, jak i małe firmy! Warto zatem już dziś rozważyć, czy będzie to dobre rozwiązanie także dla Twojego przedsiębiorstwa.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też

Social Media – od czego zacząć?

Social Media – od czego zacząć?

Outsourcing działań PR-owych – zalety

Outsourcing działań PR-owych – zalety

Marketing afiliacyjny – na czym polega?

Marketing afiliacyjny – na czym polega?

Jak poprawnie szkolić pracowników?

Jak poprawnie szkolić pracowników?

Dlaczego warto skorzystać z pomocy przy rekrutacji pracowników?

Dlaczego warto skorzystać z pomocy przy rekrutacji pracowników?

Outsourcing systemów informatycznych – jakie są zalety?

Outsourcing systemów informatycznych – jakie są zalety?

aa