Logistyka transportu – charakterystyka, działanie, rodzaje

Logistyka transportu – charakterystyka, działanie, rodzaje

Skrupulatnie zaplanowany proces transportowy jest niezwykle istotny, by utrzymać ciągłość działania. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, czym jest logistyka transportu i na czym polega.

Transport – charakterystyka

Transport należy do jednego z najważniejszych aspektów logistyki. W jego skład wchodzi magazynowanie, składowanie, przewozy materiałów, punkty zaopatrzeniowe i dystrybucyjne, organizacja, wykorzystywane technologie oraz środki transportu. Transport dzieli się na czynny i bierny. Pierwszy typ obejmuje techniczne środki transportu, a w skład drugiego wchodzą szlaki transportowe, ładunki i ich parametry oraz urządzenia. Istnieje kilka warunków, które z założenia powinny być spełniane. Transport powinien być tani, niezawodny, bezpieczny, dobrze zorganizowany. Natomiast dostawy muszą być dostarczane w wyznaczonym terminie i obejmować również mniejsze przesyłki. Wyróżnia się pięć gałęzi transportu:

  • lotniczy;
  • śródlądowy;
  • rurociągowy;
  • kolejowy;
  • żegluga śródlądowa i morska.

W krajowym przewozie towarów, znaczną rolę odgrywa transport śródlądowy, rurociągowy i kolejowy.

Czym jest logistyka transportu?

Logistyka transportu obejmuje wszelkie działania, które wchodzą w skład złożonego procesu przewożenia towarów. Obejmuje takie czynności, jak planowanie transportu, jego kontrolę czy magazynowanie produktów. Nadzór nad tymi działaniami nie należy do prostych zadań. Do obowiązków osób, zajmujących się logistyką transportu, należy także przyjmowanie zleceń, dobór odpowiedniego środka transportu, stworzenie planu tras, przygotowywanie przesyłek, pilnowanie niezbędnej dokumentacji oraz zajmowanie się kwestią odpraw celnych. Cały proces jest na tyle skomplikowany, że firmy często decydują się na pomoc z zewnątrz.

Outsourcing logistyki transportu

Outsourcing logistyki transportu polega na zleceniu wszelkich zadań związanych z transportem, innym firmom, które zajmują się tym profesjonalnie. Jest to popularna usługa, która potrafi znacznie usprawnić działania biznesu. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Po pierwsze, pozwala zaoszczędzić pieniądze – nie musisz kupować własnych pojazdów i płacić za ich utrzymanie, zatrudniać dodatkowej kadry ani płacić za wszelkie naprawy czy awarie. Co więcej, zlecenie tych obowiązków komuś innemu sprawi, że zdejmiesz z siebie znaczną część odpowiedzialności, zaoszczędzisz czas i nerwy, a za wszelkie opóźnienia będzie odpowiadać firma outsourcingowa. Ponadto, cały proces planowania transportu należy do bardzo trudnych i wymagających oraz nie obejdzie się bez niezbędnej wiedzy i umiejętności. Zewnętrzna firma, która zatrudnia fachowców z wykształceniem i potrzebnym doświadczeniem, zapewni ciągłość tego procesu. Specjaliści będą wiedzieć, jak wykonać zadania w taki sposób, by byłe one efektywne.

Jak pewnie zauważyłeś, logistyka transportu składa się z wielu drobnych procesów – błąd w jednym, skutkuje niepowodzeniem pozostałych. Dlatego, jeśli nadal zastanawiasz się, czy skorzystać z usług firm outsourcingowych – naprawdę warto to zrobić

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też

Budowanie marki w internecie – skuteczne strategie

Budowanie marki w internecie – skuteczne strategie

Jak zwiększyć efektywność działu HR?

Jak zwiększyć efektywność działu HR?

Jak wyjazdy firmowe mogą wpłynąć na employer branding?

Jak wyjazdy firmowe mogą wpłynąć na employer branding?

Dlaczego warto zlecić obsługę klienta firmie zewnętrznej?

Dlaczego warto zlecić obsługę klienta firmie zewnętrznej?

Social Media – od czego zacząć?

Social Media – od czego zacząć?

Outsourcing działań PR-owych – zalety

Outsourcing działań PR-owych – zalety

aa