Logistyka 4.0 – wszystko co musisz wiedzieć

Logistyka 4.0 – wszystko co musisz wiedzieć

Prowadząc większe lub mniejsze przedsiębiorstwo, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że sprawna logistyka to podstawa. Za tym pojęciem kryje się cały przebieg procesu planowania, realizowania i kontrolowania wszystkich etapów przepływu surowców czy zasobów. Jest to niezwykle ważne, gdyż wiele z nich stanowi niezbędny element do osiągnięcia finalnego celu, jakim jest zaspokojenie potrzeby odbiorcy usługi. Jednak technologia idzie do przodu, a wraz z nią pojawia się logistyka 4.0. Na czym polega oraz co warto o niej wiedzieć?

Czym jest logistyka 4.0?

Rozwój przemysłu trwa od wieków. Pierwsza rewolucja przemysłowa wiązała się z wynalezieniem silnika parowego i przypada na przełom XVIII i XIX wieku. Zapoczątkowało to proces masowej produkcji. Druga natomiast to krok w stronę automatyzacji. Za kluczowe aspekty uznaje się tutaj procesy elektryfikacji i rozwoju taśmy produkcyjnej. Trzecia rewolucja przemysłowa rozpoczęła się w drugiej połowie XX wieku i trwa do dziś. Przede wszystkim wiąże się z wynalezieniem komputerów. Obecnie wchodzi w przemysł 4.0, który znacząco usprawnia wiele czynności – w tym logistykę. Pojęciem tym można określić zespół działań obejmujących szereg czynności. Składają się na nie procesy planowania, realizacji oraz kontroli wszystkich etapów łańcucha dostaw. A jakie można utożsamić z logistyką 4.0? Otóż kładzie ona nacisk głównie na sieć wzajemnych powiązań systemów logistycznych, które funkcjonują dzięki dużej ilości zróżnicowanych danych. Dotyczy to automatyzacji i organizacji procesów logistycznych. Proces ten wiąże się z licznymi korzyściami, ale także i zagrożeniami. Zatem, co powinieneś wiedzieć, zanim wdrożysz logistykę 4.0 w swojej firmie? 

Korzyści i zagrożenia, jakie niesie ze sobą logistyka 4.0

Nie da się zaprzeczyć, że czwarta rewolucja przemysłowa wpływa na praktycznie każdy obszar przedsiębiorstwa. Nic dziwnego, wiąże się z automatyzacją i wdrażaniem nowoczesnych technologii. Z uwagi na to, do licznych zalet wiążących się z logistyka 4.0 zalicza się: 

  • elastyczność i dopasowanie do potrzeb klienta – w końcu jesteś w stanie gromadzić niewyobrażalnie ogromne zbiory danych i przetwarzać je w wydajny sposób,
  • monitorowanie i kontrola łańcucha dostaw – staje się to coraz bardziej wydajne, łatwe i przede wszystkim szybsze, 
  • nowoczesne magazynowanie towarów – przekłada się to na odpowiednie zarządzenia magazynowanymi towarami, co przyśpiesza ich przepływ.

Wszystkie te zalety ostatecznie przekładają się na większe zadowolenie klienta z Twoich usług, a także zwiększenie jego lojalności czy wizerunku marki. Niestety, logistyka 4.0 nie jest bez wad. Należy tutaj szczególnie uważać na takie zagrożenia, jak cyberataki, które wiążą się z wyciekiem danych i nie tylko. Często wzrasta również bezrobocie, gdyż maszyny zastępują robotników. Dla Ciebie może być to oszczędność na pensjach, jednak społeczeństwo nie zawsze patrzy na to przychylnym okiem. Oprócz tego musisz liczyć się z wysokimi kosztami wdrażania przy ryzyku nieudanej implementacji.

Jak można wykorzystać logistykę 4.0?

Logistyka 4.0 wykorzystuje różnego rodzaju rozwiązania, w tym integralne środki transportu wewnętrznego, pojemniki monitorujące przechowywany asortyment czy automatyczną weryfikację zapasów magazynowych. A jak to wygląda w realu? Zanim wdrożysz rozwiązania z dziedziny logistyki 4.0, warto zapoznać się z licznymi przykładami. Do nich zalicza się: 

  • firma Wielton, która jako jedna z pierwszych zdecydowała się na wdrożenie automatycznego systemu magazynowania i produkcji, 
  • firma Synthos korzystająca z automatycznego systemu pakowania, 
  • Amica, wykorzystująca pełną automatyzację magazynu wysokiego składowania w celu wyeliminować czynnika ludzkiego na hali, 
  • ID Logistics, wykorzystująca system automatycznego rozładunku samochodów ciężarowych, 
  • firma LDD, wykorzystująca systemy informatyczne w automatycznym magazynie. 

Bez dwóch zdań, logistyka 4.0 to kierunek rozwoju współczesnego łańcucha dostaw. Pojęcie to obejmuje tworzenie sieć wzajemnych powiązań w łańcuchu dostaw. Pomimo zagrożeń, które jesteś w stanie wyeliminować, wdrożenie logistyki 4.0 z pewnością przyniesie Ci wiele korzyści!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też

Social Media – od czego zacząć?

Social Media – od czego zacząć?

Outsourcing działań PR-owych – zalety

Outsourcing działań PR-owych – zalety

Marketing afiliacyjny – na czym polega?

Marketing afiliacyjny – na czym polega?

Jak poprawnie szkolić pracowników?

Jak poprawnie szkolić pracowników?

Dlaczego warto skorzystać z pomocy przy rekrutacji pracowników?

Dlaczego warto skorzystać z pomocy przy rekrutacji pracowników?

Outsourcing systemów informatycznych – jakie są zalety?

Outsourcing systemów informatycznych – jakie są zalety?

aa