Wiodące trendy IT: Co przyniesie nam rok 2024?

Wiodące trendy IT: Co przyniesie nam rok 2024?

Coraz więcej osób zastanawia się, co przyniesie rok 2024 w branży IT. Jest to naturalne pytanie, zwłaszcza w erze gwałtownego rozwoju. Świadomość najnowszych trendów pomoże w dopasowaniu się do wymagań rynku. Szacuje się, że nawet do 66% organizacji planuje zwiększyć inwestycje technologiczne w 2024 roku. Ma na to wpływ kilka czynników. A zatem, co przyniesie kolejny rok?

Sztuczna Inteligencja i Uczenie Maszynowe

Bez dwóch zdań Sztuczna Inteligencja (AI) i Uczenie Maszynowe (ML) w największym stopniu przyczyniają się do obecnego przełomu technologicznego. Jak się okazuje, mają one coraz większy udział, np. w:

 • tworzeniu autonomicznych systemów, 
 • zarządzaniu budynków,
 • systemach dostaw. 

W połączeniu z innymi dostępnymi technologiami pozwala na niezwykle zaawansowane analizy czy przetwarzanie danych. Mamy tutaj także do czynienia z rozwojem w zakresie rozpoznawania obrazów oraz mowy, co ma ogromne znaczenie m.in. w analizie obrazów medycznych czy interakcji z urządzeniami za pomocą głosu. 

Internet Rzeczy

Internet of Things (loT), czyli Internet Rzeczy, w połączeniu z nowoczesnymi systemami informatycznymi (np. AI) przyczynia się do rozwoju koncepcji Przemysłu 4.0. Ma on również coraz większe znaczenie w wielu licznych obszarach. Mówi się tutaj, chociażby o logistyce, produkcji, rolnictwie czy opiece zdrowotnej. Przedsiębiorstwa wykorzystujące loT w praktyce chwalą się zwiększeniem efektywności oraz obniżeniem kosztów. 

Cyberbezpieczeństwo

Nie ma co ukrywać – w epoce znaczącej cyfryzacji, cyberbezpieczeństwo jest niezwykle ważne. Coraz powszechniejsze stają się ataki wykorzystujące socjotechnikę, ataki typu ransomware czy DDoS. Inwestycja w coraz nowocześniejsze technologie, które są w stanie zapewnić usługi cybersecurity, pozwala na ochronę cennych danych. W tym celu wykorzystuje się m.in. analizę zabezpieczeń sieci i aplikacji webowych, a także przeprowadzenie testów socjotechnicznych.

Wirtualna i rozszerzona rzeczywistości

O Wirtualnej Rzeczywistości (VR) i Rozszerzonej Rzeczywistości (AR) mówi się już od dawna. Jednak z każdym rokiem wpływają one w coraz większym stopniu na coraz więcej obszarów życia człowieka. Do najpopularniejszych zaliczyć można:

 • edukacja – VR i A R pozwala na interaktywne uczenie się, a także na stworzenie platform edukacyjnych opartych na środowiskach 3D, 
 • biznes i przemysł – VR i AR obejmują tutaj szeroki zakres zastosowań obejmujących m.in. wizualizacje produktów czy optymalizację procesów produkcyjnych,
 • wizualizacja danych – VR i AR umożliwiają tworzenie interaktywnych wykresów, przez co o wiele łatwiej jest analizować dużą ilość informacji.

Blockchain

Wprowadzenie technologii blockchain pozwolił na zrewolucjonizowanie sektora finansowego. Zmianie uległy m.in. sposoby przetwarzania transakcji, przez co poprawiła się efektywność oraz transparentność operacji finansowych. Warto także zaznaczyć, że blockchain wraz z pojęciem Web3 pozwala rozwijać takie obszary, jak: 

 • zdecentralizowane finanse, 
 • bezpieczeństwo,
 • zdecentralizowane aplikacje, 
 • rozwój interoperacyjności blockchainów, 
 • tokenizacja aktywów.

Rok 2024 przyniesie wiele innowacji w dziedzinie IT. Dzięki licznym rozwiązaniom, które są wprowadzane oraz udoskonalane, firmy outsourcingowe mogą oferować przedsiębiorcom różnego rodzaju rozwiązania. Umożliwia to wsparcie klientów w osiąganiu celów biznesowych, a także dostarczenie innowacyjnych technologii w połączeniu z dbaniem o bezpieczeństwo kluczowych danych.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też

Dlaczego warto skorzystać z pomocy przy rekrutacji pracowników?

Dlaczego warto skorzystać z pomocy przy rekrutacji pracowników?

Outsourcing systemów informatycznych – jakie są zalety?

Outsourcing systemów informatycznych – jakie są zalety?

Outsourcing usług obsługi klienta: Jak budować lojalność klientów poprzez profesjonalną obsługę?

Outsourcing usług obsługi klienta: Jak budować lojalność klientów poprzez profesjonalną obsługę?

Outsourcing usług księgowych dla małych firm

Outsourcing usług księgowych dla małych firm

Zalety i wady outsourcingu usług IT

Zalety i wady outsourcingu usług IT

Czy opłaca się korzystać z usług utrzymania czystości?

Czy opłaca się korzystać z usług utrzymania czystości?

aa