Powierzenie rekrutacji agencji HR – czy to dobre rozwiązanie?

Powierzenie rekrutacji agencji HR – czy to dobre rozwiązanie?

Ludzie szukający pracy, często wysyłają swoje CV do wielu firm, w tym do Twojej. Jest pierwszy kontakt z potencjalnym pracownikiem. Proces ten wbrew pozorom nie jest łatwy, gdyż potencjalny kandydat musi wyróżniać się licznymi cechami, które pozwolą mu tutaj spełniać określone obowiązki. Niestety, nie zawsze jest na to czas. Nic zatem dziwnego, że w dzisiejszych czasach wiele firm stoi przed poważnym dylematem – rekrutować samodzielnie czy nawiązać współpracę z agencją HR. Co jest lepsze? Poznaj wady i zalety agencji pracy!

Czym zajmuje się agencja HR?

Skrót HR odnosi się do angielskiego pojęcia “Human Resources”, co po polsku oznacza “Zasoby ludzkie”. Pojęcie to wykorzystuje jedna z branży, jaką jest agencja HR, o której być może słyszałeś/aś. Jednak czy wiesz, na czym dokładnie polega praca HR-owca? Opiera się ona na kierowaniu karierą pracowników oraz zarządzaniem zasobami ludzkimi. Przekłada się to chociażby na przeprowadzanie procesu rekrutacji oraz zatrudnianiem nowych pracowników. Do ich zadań zaliczyć można także motywowanie pracowników do pracy oraz przeprowadzanie szkoleń i audytów. W większych przedsiębiorstwach są zobligowani również do naliczania wynagrodzeń i urlopów, tworzenia umów czy przygotowywaniu miesięcznych zeznań do ZUS-u. Rozważając współpracę z agencją HR musisz również wiedzieć, czym tak naprawdę powinien charakteryzować się dobry HR-owiec. Do jego najważniejszych cech zalicza się: 

 • spostrzegawczość, 
 • skrupulatność, 
 • umiejętność organizacji czasu, 
 • szybkie i łatwe nawiązywanie kontaktów międzyludzkich, 
 • wiarygodność. 

Powierzając agencji HR proces rekrutacji, musisz liczyć się z dokładnym omówieniem swoich oczekiwań wobec przyszłego pracownika. Eksperci tworzą tutaj profil idealnego kandydata, który ma być punktem wyjściowym do analizy podań osób zgłaszających się do procesu rekrutacji. Następnie agencja może Ci zaproponować kilka strategii rekrutacyjnej i przekazać najlepszych kandydatów. 

Dlaczego warto powierzyć rekrutację agencji HR?

Dla wielu małych i dużych przedsiębiorców podjęcie współpracy z inną firmą lub agencją wiąże się z wadami oraz zaletami, które należy dokładnie przeanalizować. Proces rekrutacji to coś, co jesteś w stanie wykonać samodzielnie, jednak czy warto? Decydując się na współpracę z profesjonalną firmą, możesz spodziewać się kilku korzyści, a do nich zaliczyć można: 

 • oszczędność czasu, 
 • gwarancja wysokiej jakości usługi,
 • dostęp do specjalistów w danych dziedzinach,
 • lepsza reputacja firmy, 
 • oszczędność pieniędzy, 
 • niskie ryzyko zatrudnienia nieodpowiedniej osoby, 
 • brak obciążenia wewnętrznego działu HR lub wyeliminowanie potrzeby jego utworzenia,
 • pełne skupienie się na prowadzeniu swojego biznesu. 

Agencja pracy czy rekrutacja własnymi siłami? 

Agencja pracy nie jest bez wad. Najczęściej wynikają one z wybrania nieprofesjonalnej firmy, której jakość usług jest daleka od oczekiwanych. Wówczas narażasz się na wyciek danych oraz utratę renomy. Za minus można również uznać Twój stracony czas na poszukiwania kompetentnej firmy, która wspomoże Twoją markę. Nie da się również ukryć, że zazwyczaj właściciele małych i średnich przedsiębiorstw nie mogą sobie po prostu pozwolić finansowo na utrzymanie współpracy z agencją HR. Z uwagi na to, coraz więcej osób decyduje się na rekrutowanie nowych pracowników własnymi silami. Czy słusznie? Jak się okazuje, istnieje wiele problemów, z jakimi będziesz się wówczas musiał zmagać, takich jak: 

 • brak lub znikoma liczba kandydatów, 
 • napływ atrakcyjnych CV, 
 • zatrudnienie niekompetentnej osoby,
 • poświęcenie wielu godzin na proces rekrutacji. 

Rekrutacja pracowników to żmudny proces, związany nie tylko z samą rozmową kwalifikacyjną, ale także innymi czynnikami. Możesz to wszystko wykonywać samemu, z pomocą agencji HR lub tworząc specjalne stanowisko w swojej firmie. Musisz jednak zastanowić się, co Ci się bardziej opłaca oraz jakie rozwiązanie usprawni Twoją pracę.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też

Outsourcing usług obsługi klienta: Jak budować lojalność klientów poprzez profesjonalną obsługę?

Outsourcing usług obsługi klienta: Jak budować lojalność klientów poprzez profesjonalną obsługę?

Outsourcing usług księgowych dla małych firm

Outsourcing usług księgowych dla małych firm

Zalety i wady outsourcingu usług IT

Zalety i wady outsourcingu usług IT

Czy opłaca się korzystać z usług utrzymania czystości?

Czy opłaca się korzystać z usług utrzymania czystości?

Jak sprawić, aby nasi pracownicy czuli się docenieni?

Jak sprawić, aby nasi pracownicy czuli się docenieni?

Testowanie aplikacji internetowej – jak to wygląda?

Testowanie aplikacji internetowej – jak to wygląda?

aa