Outsourcing procesu rekrutacji – czy warto skorzystać?

Outsourcing procesu rekrutacji – czy warto skorzystać?

Zastanawiasz się, jak skutecznie przeprowadzić proces rekrutacji, by pozyskać nowych pracowników? Outsourcing procesu rekrutacji staje się coraz bardziej popularny, a pracodawcy zaczynają doceniać korzyści płynące z oddania procesów rekrutacyjnych w zaufane ręce. Dowiedz się, kiedy warto skorzystać z tego rozwiązania i jakie ma ono zalety.

Czym jest outsourcing procesu rekrutacji?

Outsourcing procesu rekrutacji polega na zatrudnieniu firmy zewnętrznej do przeprowadzenia naboru, odbywającego się w Twojej firmie, zajęciu się każdym z etapów i załatwieniu wszystkich formalności związanych z rekrutacją. Od prawidłowego spełnienia  tego procesu zależy czy firmie uda się pozyskać wykwalifikowanych pracowników, którzy będą odpowiednimi kandydatami na dane stanowisko. Dlatego tak ważnym jest, by został on poprowadzony starannie. Zatrudnienie profesjonalnej agencji rekrutacyjnej pozwoli na zoptymalizowanie tego procesu i zagwarantuje jego sukces.

Jak działają agencje rekrutacyjne?

Agencje rekrutacyjne, dbając o dobro firmy, dla której przeprowadzają nabór, skupiają się, by wybrać jak najlepszych kandydatów. Ich obowiązkiem jest znalezienie na dane stanowisko odpowiednich osób, cechujących się talentem i wiedzą. W zakres zadań agencji zalicza się przygotowywanie ogłoszeń o pracę, układanie zadań rekrutacyjnych, selekcja zgłoszeń, przeprowadzanie rozmów i sporządzanie raportów. Agenci są niezwykle obeznani w rynku pracy, by jak najlepiej dobrać pracowników. Często przeprowadzają oni różne testy, by poznać osobowość i zweryfikować umiejętności osób zainteresowanych pracą w firmie, dla której nadzorują rekrutację. Z powodu ich doświadczenia i kompetencji, pracownicy takich agencji są dobrymi doradcami i znają się na ludziach, jak nikt inny.

Jakie są główne zalety korzystania z agencji rekrutacyjnych?

Korzystając z usług agencji, możemy liczyć na wiele korzyści. Do głównych zalet outsourcingu rekrutacyjnego należą:

  • skrócenie czasu trwania rekrutacji – zatrudnione agencje przeprowadzą ją efektywnie i szybciej niż firma zrobiłaby to samodzielnie;
  • oszczędność czasu firmy – pracownicy mogą skupić się na głównych celach i zadaniach, nie tracąc czasu na pozyskiwanie nowych pracowników;
  • mniejsze koszty – pracodawca nie musi szukać dodatkowych osób, które poprawnie zajęłyby się wszystkimi etapami rekrutacji, zapewniać im miejsca w biurze i przeznaczać pieniędzy na wynagrodzenie. Outsourcing jest tu bardziej opłacalny;
  • profesjonalizm – dzięki oddaniu rekrutacji w ręce agencji specjalizującej się w całym procesie, zyskujemy pewność, że cały nabór przebiegnie dobrze i na najwyższym poziomie;
  • uzyskanie kompetentnych pracowników – wynajęta firma, mająca doświadczenie w przeprowadzaniu rekrutacji i umiejąca zweryfikować kandydatów, sprawi, że wybierze ona tylko takie osoby, które będą najlepsze w swoim fachu.

Kiedy warto z niego skorzystać i w jakich firmach się sprawdzi?

Z racji tego, że outsourcing procesu rekrutacji może znacznie usprawnić znalezienie odpowiednich pracowników, coraz więcej firm decyduje się na skorzystanie z tej usługi. Są to w szczególności firmy, które zatrudniają dużą liczbę pracowników i bardzo często muszą prowadzić rekrutację, z powodu sporej rotacji pracowników. Z agencji korzystają też szybko rozwijające się działalności, inwestorzy oraz firmy produkcyjne. Tak naprawdę outsourcing procesu rekrutacji sprawdzi się w każdej firmie, która musi przeprowadzić rekrutację. Kiedy korzysta się z tej usługi? Zazwyczaj w sytuacji, gdy nasza firma nie posiada odpowiednio przeszkolonej kadry która mogłaby poprowadzić proces rekrutacyjny. Jest to też dobry sposób, gdy firma ma drugą siedzibę w innym mieście i musi zatrudnić pracowników, ale jest w stanie sama tam pojechać.

Jak wiadomo, dobry pracownik to skarb dla firmy, ale pozyskanie go jest bardzo trudne. W odsieczy przychodzą agencje rekrutacyjne, dzięki którym możemy stworzyć niezastąpioną załogę.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też

Dlaczego warto skorzystać z pomocy przy rekrutacji pracowników?

Dlaczego warto skorzystać z pomocy przy rekrutacji pracowników?

Outsourcing systemów informatycznych – jakie są zalety?

Outsourcing systemów informatycznych – jakie są zalety?

Outsourcing usług obsługi klienta: Jak budować lojalność klientów poprzez profesjonalną obsługę?

Outsourcing usług obsługi klienta: Jak budować lojalność klientów poprzez profesjonalną obsługę?

Outsourcing usług księgowych dla małych firm

Outsourcing usług księgowych dla małych firm

Zalety i wady outsourcingu usług IT

Zalety i wady outsourcingu usług IT

Czy opłaca się korzystać z usług utrzymania czystości?

Czy opłaca się korzystać z usług utrzymania czystości?

aa