Outsourcing logistyki – ile możesz na nim zaoszczędzić?

Outsourcing logistyki – ile możesz na nim zaoszczędzić?

Nieodzownym elementem sprzedaży, zarówno stacjonarnej, jak i głównie internetowej, jest logistyka. Obejmuje ona cały przebieg procesu planowania, realizowania i kontrolowania wszystkich etapów przepływu Twoich produktów. W dzisiejszych czasach mamy możliwość wybrania różnych form, jednak która z nich wychodzi najkorzystniej finansowo? I czy outsourcing logistyki się opłaca? 

Jakie czynności wchodzą w outsourcing logistyki? 

Logistyka obejmuje szereg procesów, którym ulegają Twoje produkty przy magazynowaniu, planowaniu i realizowaniu zamówień. Oczywiście możesz zająć się tym na własną rękę, jednak istnieją o wiele wygodniejsze formy. Coraz więcej małych i większych przedsiębiorców decyduje się na outsourcing logistyki. Oznacza to, że wszystkie czynności w tym zakresie zostają zlecone podmiotowi zewnętrznemu, przez co oszczędzasz czas i pieniądze. A co dokładnie podlega outsourcingowi logistycznemu? 

Kontrola i przyjęcie dostaw

Zlecenie wyspecjalizowanej firmie zewnętrznej procesów z zakresu logistyki korzystnie wpływa na wszelkie operacje zamawiania towaru z hurtowni lub bezpośrednio od sprzedawcy. Wpływa to na szybkość transportu, czas przyjęcia oraz rozłożenia asortymentu, tym samym usprawniają obieg i realizację zamówień. Zwróć także uwagę na to, że outsourcing logistyki daje Ci dostęp do specjalistycznego oprogramowania i systemów, które nie zawsze opłaca się wykupywać na własność. 

Magazynowanie i stan magazynowy

Outsourcing logistyki gwarantuje miejsce do przechowywania produktów, przez co nie musisz liczyć się z kosztami utrzymania prywatnego magazynu. Co więcej, firma zewnętrzna odpowiada za bezpieczeństwo towaru, chroni przed jego uszkodzeniem czy zmianą właściwości na skutek warunków. W skrócie – w pełni odpowiada za powierzone produkty, dbając o każdy czynnik. 

Kompletacja zamówień i pakowanie

Twój klient złożył zamówienie – na szczęście dzięki outsourcingowi logistyki nie musisz się o to martwić! Kompletowanie zamówień oraz terminowa realizacja leży po stronie firmy zewnętrznej. Warto zwrócić tutaj uwagę na to, że często kompletowanie i pakowanie zamówienia odbywa się w jednym miejscu, co znacząco skraca czas realizacji, a także pozwala na stały dostęp do materiałów, takich jak kartony czy wypełniacze. 

Wydanie zamówienia wraz z obsługą zwrotów

Zapakowana przesyłka musi zostać przekazana do przewoźnika, który odpowiada za jej dostawę do klienta. Tym również zajmuje się firma obsługująca outsourcing logistyki. Wówczas masz okazję do uzyskania atrakcyjnych warunków i cen wysyłki od przewoźnika, który współpracuje z magazynem. Co więcej, stałe odbiory przesyłek przez kurierów gwarantują szybkie dotarcie paczki do odbiorcy!

Ile kosztuje logistyka? 

Bez dobrego działu logistyki większość sklepów internetowych nie odniosłoby sukcesu, a wręcz przeciwnie – naliczałyby straty i zbierały negatywne opinie. Nic zatem dziwnego, że jego utrzymanie na własną rękę to spory koszt dla firmy. Jak się okazuje, sam transport to często aż ¾ kosztów. Uwzględnia się tutaj: wysokość rat leasingowych, naprawy serwisowe, zakup paliwa oraz wynagrodzenia. Ich oszacowanie bywa trudne, gdyż zależy od wielu czynników losowych.

Oprócz tego musisz uwzględnić koszty związane z: 

  • utrzymaniem magazynu, 
  • produkcją,
  • oprogramowaniem, 
  • sprzętem komputerowym, 
  • dodatkowymi pracownikami.

Nie można tutaj zapomnieć o uwzględnieniu kosztów powiązanych z obsługą zamówień, zarządzaniem zapasami czy wysyłki. Sumarycznie, musisz wziąć pod uwagę naprawdę wiele czynników, które początkowo generują olbrzymie kwoty. W porównaniu z utrzymaniem własnego działu logistycznego, o wiele korzystniej wychodzi outsourcing usług logistycznych. A ile można na nim zaoszczędzić? 

Outsourcing logistyki a oszczędności

Niezaprzeczalnie outsourcing logistyki jest opłacalny. Wiąże się to z tym, iż generuje on o wiele niższe koszty dla Twojego przedsiębiorstwa, niż cały dział logistyczny.

Sama wycena przeprowadzana jest indywidualnie, a pod uwagę bierze się: 

  • ilość towaru do magazynowania, 
  • rozmiar produktów, 
  • warunki przechowywania, 
  • miesięczna średnia liczba wysyłek zamówień, 
  • średnia liczba towarów w paczce. 

Warto również zaznaczyć, że płacisz tylko za wykonane operacje. Rozliczenie następuje po zrealizowaniu zamówienia, czyli kompletacji, pakowaniu, etykietowaniu czy wysyłki. Takie odciążenie sprawdzi się zarówno w przypadku większych przedsiębiorców, jak i mniejszych, dopiero wchodzących na rynek firm. Owszem, outsourcing logistyczny generuje koszty, jednak są to kwoty nieporównywalnie mniejsze, niż chociażby kupno lub wynajem magazynu. 

Logistyka wiąże się z kosztami, które musimy wziąć pod uwagę. Większe przedsiębiorstwa mogą sobie na nie pozwolić, mniejsze nie zawsze. W zależności od Twojej sytuacji warto jednak rozważyć outsourcing logistyki, gdyż wiąże się on z licznymi korzyściami dla Twojej firmy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też

Social Media – od czego zacząć?

Social Media – od czego zacząć?

Outsourcing działań PR-owych – zalety

Outsourcing działań PR-owych – zalety

Marketing afiliacyjny – na czym polega?

Marketing afiliacyjny – na czym polega?

Jak poprawnie szkolić pracowników?

Jak poprawnie szkolić pracowników?

Dlaczego warto skorzystać z pomocy przy rekrutacji pracowników?

Dlaczego warto skorzystać z pomocy przy rekrutacji pracowników?

Outsourcing systemów informatycznych – jakie są zalety?

Outsourcing systemów informatycznych – jakie są zalety?

aa