Magazynowanie towarów – o czym warto pamiętać?

Magazynowanie towarów – o czym warto pamiętać?

Płynny obrót towarem czy realizacja zamówień wiąże się głównie z odpowiednio zorganizowanym magazynem. Nie każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę z tego, że optymalne magazynowanie towarów skutecznie usprawnia pracę, a także przynosi wymierne korzyści finansowe. Jednak jak to osiągnąć? Oto kilka najważniejszych zasad!

Na czym polega magazynowanie? 

Magazynowanie – jak zapewne możesz się domyślić, jest procesem złożonym, który składa się z kilku charakterystycznych dla siebie faz. Muszą one zostać zrealizowane w odpowiedniej kolejności, aby dać najlepsze efekty.

Do nich kolejno zalicza się: 

  • faza I, czyli przyjęcie towaru na magazyn – składa się z rozładunku, kontroli ładunków i dokumentacji, sortowaniu, a także wprowadzaniu do ewidencji, 
  • faza II, czyli składowanie ładunków w określonym czasie – polega na przechowywaniu towarów w optymalnych i bezpiecznych warunkach, 
  • faza III, czyli kompletacja zamówień – opiera się na zbieraniu produktów na podstawie otrzymanej listy zamówień i przygotowaniu ich do dalszego transportu, 
  • faza IV, czyli wydawanie towaru – polega na wydaniu zamówionych produktów, które następnie opuszczają hale magazynowe i zostaną dostarczone do punktu odbioru.

Nie każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę z tego, że magazynowanie może być procesem bardziej efektywnym. Wystarczy tylko wybrać odpowiednią metodę oraz przestrzegać kilka podstawowych zasad!

3 metody magazynowania

Zapewne zastanawiasz się, jak efektywnie magazynować swoje produkty. Rozwiązaniem mogą być trzy metody, które mogą sprawdzić się w Twojej firmie. Jednak ich wybór zależy w dużej mierze od profilu działalności – tzn. czy masz do czynienia z produktami o krótkim terminie ważności (np. żywność) czy może dłuższym. Warto tutaj rozważyć najlepszy dla siebie wariant lub połączyć go z innym, aby móc znaleźć najskuteczniejszą metodę. A czym poszczególne opcje się wyróżniają?  

Metoda ABC

Jedna z technik magazynowania, która związana jest z rotacją wybranych produktów. W praktyce dzieli się je na trzy grupy według litery: 

  • A, czyli towary o największej rotacji, nawet o 80% – muszą być umieszczone na wygodnej pozycji i odpowiedniej wysokości, co będzie ułatwiać szybkie pobieranie towarów przez pracowników, 
  • B, czyli towary o mniejszej rotacji – zwykle umieszczone w dolnych partiach regału, 
  • C, czyli towary o najrzadszej rotacji – najczęściej umieszczone na najwyższych regałach. 

Metoda LIFO

Jej nazwa to skrót z angielskiego “Last In First Out”, co tłumaczy się na “ostatnie weszło, pierwsze wyszło”. Tego rodzaju technika magazynowania sugeruje, że produkty, które trafiły jako ostatnie do magazynu, będą umieszczone najbliżej strefy pakowania.

Metoda FIFO

Nazwa ta również stanowi skrót angielskiego zwrotu “First In First Out”, czyli “pierwsze weszło, pierwsze wyszło”. W pewnym stopniu stanowi przeciwieństwo do metody LIFO. Wszystko z uwagi na fakt, iż produkty, które pierwsze zostały wprowadzone do magazynu, znajdują się najbliżej strefy pakowania. Oznacza to również, że wyjadą z magazynu szybciej, niż inne, nowsze towary.

Magazynowanie towarów – jak odnieść sukces? 

Wybór odpowiedniej techniki magazynowania to jedno, jednak musisz przestrzegać również kilku podstawowych zasad. To właśnie dzięki nim jesteś w stanie zintegrować swój magazyn oraz znacząco usprawnić przepływ towarów. Zatem, jaki jest klucz do sukcesu?

Przede wszystkim uwzględnić tutaj można: 

  • właściwe oznakowanie na terenie magazynu, które usprawnia pracę, 
  • odpowiedni sprzęt w magazynie, np. wózki widłowe lub podnośniki, ułatwiające pracę i przenoszenie ładunków, 
  • prawidłowe rejestrowanie ładunków przychodzących i wychodzących, 
  • działanie zgodne z planem, 
  • magazynowanie zgodne z normami i zasadami BHP, 
  • odpowiednie przeszkolenie pracowników w zakresie wydajnego i bezpiecznego magazynowania towarów. 

Oprócz tego powinieneś zwrócić szczególną uwagę na miejsce magazynowania swoich towarów. Istotne jest, aby było wyposażone w kompleksowe zaplecze techniczne. W jego skład wchodzą głównie urządzenia do przewożenia towarów (tj. wózki podnośnikowe czy suwnice), wentylacja, klimatyzacja lub oświetlenie. 

Odpowiednie wyposażenie magazynu to nie wszystko. Liczy się także jego właściwe zarządzanie oraz stosowanie podstawowych zasad magazynowania towarów. Wówczas cały proces będzie przebiegał efektywniej. 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też

Social Media – od czego zacząć?

Social Media – od czego zacząć?

Outsourcing działań PR-owych – zalety

Outsourcing działań PR-owych – zalety

Marketing afiliacyjny – na czym polega?

Marketing afiliacyjny – na czym polega?

Jak poprawnie szkolić pracowników?

Jak poprawnie szkolić pracowników?

Dlaczego warto skorzystać z pomocy przy rekrutacji pracowników?

Dlaczego warto skorzystać z pomocy przy rekrutacji pracowników?

Outsourcing systemów informatycznych – jakie są zalety?

Outsourcing systemów informatycznych – jakie są zalety?

aa