Jak znaleźć firmę sprzątającą?

Jak znaleźć firmę sprzątającą?

Prowadzenie dobrze prosperującego biznesu wiąże się z licznymi obowiązkami. Przyjmując kontrahentów w biurze, należy nie tylko zadbać o najlepsze warunki umowy, ale także otoczenie. W końcu – jak Cię widzą, tak Cię piszą. Z uwagi na to, w każdym gabinecie oraz w miejscu pracy pracowników warto zadbać o porządek. Kwestia ta obejmuje m.in. ścieranie kurzu, mycie podłóg czy przywracanie porządku w kuchni i toalecie. Aby to było możliwe, bez zakłócania pracy, warto postawić na dobrą firmę sprzątającą. Tylko, jak ją znaleźć?

Dlaczego warto zatrudnić firmę sprzątającą? 

Obecnie zatrudnienie firmy sprzątającej kojarzy nam się jedynie z firmami umiejscowionymi w biurach. Dbanie tam o czystość to podstawowy aspekt wydajnej pracy oraz dobrego wizerunku. Jednak, jak się okazuje, może sprawdzić się również w kilku innych miejscach. Najczęściej są to powierzchnie magazynowe, hale produkcyjne czy też mieszkania po remoncie. A jakie korzyści przemawiają za tym, aby zatrudnić firmę sprzątającą? Istnieje 5 najistotniejszych powodów, w tym: 

 • nie musisz tworzyć kolejnych etatów w firmie, 
 • mniejsze koszty utrzymania,
 • dopasowanie sprzątania do specyfiki Twojej branży, uwzględniając m.in. środki do czyszczenia,
 • ubezpieczenie w razie nieszczęśliwego wypadku, 
 • kontrola nad zakresem obowiązków, w tym częstotliwość świadczenia usług czy ich godzina.

Na współczesnym rynku znajdziemy wiele ofert profesjonalnych firm specjalizujących się w sprzątaniu określonych miejsc. Należy jednak pamiętać o wykonaniu weryfikacji przed podpisaniem umowy. A na czym ona dokładnie polega?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy sprzątającej?

Najlepszym sposobem na wstępne zapoznanie się z firmą sprzątającą, jest poczytanie opinii wcześniejszych klientów. Pozwoli nam to stwierdzić, jakie problemy się pojawiają przy współpracy oraz czy dana firma jest wiarygodna. Decydując się na dobrą firmę sprzątającą, warto zwrócić uwagę na: 

 • ubezpieczenie OC, które jest podstawą – w razie wypadku związanego ze zniszczeniem sprzętu nie będziesz miał problemów z odzyskaniem określonej kwoty, 
 • harmonogram prac – istotne, aby firma sprzątająca umiała się dopasować do Twojego grafiku, w końcu odkurzanie w czasie wykonywanej pracy może rozpraszać Twoich pracowników,
 • cena – najczęstszy czynnik decydujący o ostatecznym wyborze firmy sprzątającej, jednak należy pamiętać, że nie zawsze idzie ona w parze z jakością wykonywanej usługi, 
 • ilość zatrudnionych osób – profesjonalne sprzątanie wymaga często większej ekipy, wówczas przebiega sprawniej oraz wykonywana usługa jest dokładniejsza. 

Nikt nie chce kupować kota w worku, a jeśli taki się już trafi, to chcemy się go jak najszybciej pozbyć. Trafiając na niekoniecznie kompetentną firmę, należy jak najszybciej rozwiązać z nią umowę. Jednak, jako osoba prowadząca biznes, nie zawsze masz pojęcie o najdrobniejszych sprawach, dziejących się np. na biurku pracownika, dlatego warto zapytać swojego personelu o jakość usługi wykonanej przez firmę sprzątającą. Dzięki temu dowiesz się, czy ekipa sprzątająca faktycznie się sprawdza, czy może jedynie stara się utrzymać porządek w obszarach, w których się pojawiasz. A jakie mogą być inne, niepokojące oznaki?

Na co uważać przy zatrudnianiu firmy sprzątającej?

Firma sprzątająca zatrudniona, jednak z czasem okazuje się, że wykonywanie świadczenia znacząco odbiegają od założeń? Jest to coś, czego wielu przedsiębiorców się najbardziej obawia. Z uwagi na to, jeszcze przed podpisaniem umowy warto zadać osobie zarządzającej kilka istotnych pytań. Pomogą one stwierdzić, czy firma faktycznie jest kompetentna i nadaje się do sprzątania wybranej przez Ciebie powierzchni. Uwzględnia się tutaj takie kwestie jak to: 

 • ile firma działa na rynku, co świadczy o doświadczeniu zawodowym, 
 • jakim sprzętem dysponuje – w końcu fachowe akcesoria pomogą osiągnąć pożądany efekt, 
 • czy firma zatrudnia wykwalifikowany personel, co obejmuje przeszkolenia, 
 • czy przy stałej współpracy oferowana jest zniżka – zazwyczaj tego rodzaju firmy zatrudniane są na stałe, zatem warto wiedzieć, czy można liczyć na lepszą cenę w przyszłości, 
 • jaka jest specjalizacja danej firmy sprzątającej – w końcu mogą one świadczyć różne usługi i nie musi to być koniecznie sprzątanie domu, biura czy hal produkcyjnych.

Jednak niektóre firmy sprzątające są w stanie zrobić wszystko, aby móc pozyskać jak najwięcej klientów. Do pierwszych niepokojących oznak zalicza się pojawienie się ekipy sprzątającej na ostatnią chwilę, brak kontaktu z kierownictwem czy niewłaściwe wykonanie pracy. Wówczas należy podjąć rozmowy negocjacyjne lub zerwać umowę i poszukać innej, profesjonalnej firmy sprzątającej.

Profesjonalna firma sprzątająca zadba, aby zarówno biura, jak i inne pomieszczenia lśniły czystością. Jednak, jak się okazuje, znalezienie dobrej firmy sprzątającej nie jest takie proste. Warto zatem zdawać sobie sprawę z tego, na co zwrócić uwagę, a co stanowi tzw. czerwone flagi. 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też

Dlaczego warto skorzystać z pomocy przy rekrutacji pracowników?

Dlaczego warto skorzystać z pomocy przy rekrutacji pracowników?

Outsourcing systemów informatycznych – jakie są zalety?

Outsourcing systemów informatycznych – jakie są zalety?

Outsourcing usług obsługi klienta: Jak budować lojalność klientów poprzez profesjonalną obsługę?

Outsourcing usług obsługi klienta: Jak budować lojalność klientów poprzez profesjonalną obsługę?

Outsourcing usług księgowych dla małych firm

Outsourcing usług księgowych dla małych firm

Zalety i wady outsourcingu usług IT

Zalety i wady outsourcingu usług IT

Czy opłaca się korzystać z usług utrzymania czystości?

Czy opłaca się korzystać z usług utrzymania czystości?

aa