E-logistyka: Jak technologia ułatwia śledzenie przesyłek

E-logistyka: Jak technologia ułatwia śledzenie przesyłek

W dzisiejszych czasach każdy przedsiębiorca szuka efektywnych rozwiązań, które będą wspomagać rozwój biznesu. Nie ma co zaprzeczać – obecnie szybkość, precyzja i elastyczność są kluczowe, a e-logistyka, staje się fundamentem efektywnego zarządzania łańcuchem dostaw. A jak technologia umożliwia śledzenie każdej przesyłki na jej drodze od punktu A do punktu B? Oto kilka ciekawych informacji!

Co warto wiedzieć o technologiach ułatwiających śledzenie przesyłek? 

E-logistyka, czyli elektroniczna logistyka, to dziedzina, która wykorzystuje technologie informacyjne do usprawnienia procesów związanych z zarządzaniem łańcuchem dostaw. W jego skład wchodzi wysłanie przesyłki, która powinna w jak najkrótszym czasie dotrzeć do swojego odbiorcy. Współcześnie dysponuje się licznymi technologiami, które znacząco ułatwiają proces śledzenia towarów, a oto 5 z nich.

Internet rzeczy (loT)

Internet rzeczy (loT), to jedna z najnowszych technologii, która można również wykorzystać w kontekście śledzenia przesyłek. Pozwala ona na wspomożenie paczek w specjalne sensory, które zbierają i przesyłają informacje na temat ich położenia czy aktualnej temperatury. W ten sposób zarówno przedsiębiorca, jak i klient może śledzić stan swojego zamówienia, a jest to szczególnie ważne w przypadku rzeczy delikatnych.

Blockchain

O blockchain słyszy się głównie w kontekście kryptowalut – jednak czy ta technologia ma również inne zastosowanie? Jak się okazuje – tak! Można ją wykorzystać w logistyczne oraz śledzeniu przesyłek, gdyż dzięki zdecentralizowanej strukturze danych blockchain daje możliwość utworzenia niezmienialnego oraz transparentnego rejestru wszystkich transakcji. Oznacza to, że każda zmiana przesyłki będzie zarejestrowana, a to eliminuje ryzyko błędów w procesie dostawy.

Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja również ma wpływ na e-logistykę oraz śledzenie przesyłek. Wiąże się to przede wszystkim z algorytmem, który pozwala oszacować czas dostawy. Pod uwagę wówczas bierze się dane historyczne, warunki pogodowe czy natężenie ruchu drogowego. W wielu sytuacjach doprowadza to do optymalizacji trasy dostaw, a w konsekwencji – do szybszej realizacji. 

Aplikacja mobilna 

Aplikacje mobilne są nieocenionym narzędziem, dzięki któremu można monitorować lokalizację przesyłki, otrzymywać powiadomienia o zmianie jej statusu czy śledzić wszelkie nieprawidłowości. Dla wielu odbiorców to właśnie aplikacja mobilna zwiększa transparentność, a także poprawia doświadczenie klienta. Jest to niezwykle ważne, gdyż przekłada się na lojalność oraz zaufanie.

Systemy GPS

Systemy GPS również stanowią nieodłączny element technologiczny, który ułatwia śledzenie przesyłek. Wynika to z możliwości monitorowania ich lokalizacji w czasie rzeczywistym. W wielu sytuacjach dokładne określenie pojazdów może zoptymalizować trasę dostawy oraz przyspieszyć czas realizacji zamówienia, gdyż uwzględnia aktualne warunki ruchu drogowego. Oprócz tego zwiększa się bezpieczeństwo i poprawia efektywność zarządzania flota pojazdów przez np. monitorowanie zużycia paliwa lub czasu postoju.

Jakie są korzyści ze śledzenia przesyłek?

Możliwość śledzenia przesyłek pozwala na bieżąco monitorować status paczki, czyli gdzie się obecnie znajduje oraz przewidzieć termin jej dostawy. Jest to świetna wiadomość dla firm kurierskich i pocztowych, a także dla osób wysyłających daną rzecz lub też chcących ją odebrać. Warto tutaj zaznaczyć, że dodatkowo śledzenie przesyłek przynosi takie wiele różnych korzyści, jak; 

  • minimalizacja zagubień i uszkodzeń towaru, 
  • możliwość optymalizacji łańcucha dostaw poprzez efektywną analizę otrzymanych danych, 
  • znaczące skrócenie czasu dostawy m.in. poprzez zmiany w planie transportowym, 
  • efektywne zarządzanie zapasami, co pozwala uniknąć nadmiernego gromadzenia się towarów, 
  • zwiększenie zaufania klientów do danego sklepu internetowego poprzez dodanie opcji monitorowania przesyłki.

Rozwój nowoczesnych narzędzi informatycznych zrewolucjonizował sposób, w jaki zarządzamy łańcuchem dostaw. Współczesne firmy logistyczne, korzystając z zaawansowanych systemów informatycznych, są w stanie dostosować się do dynamicznie zmieniających się potrzeb rynku, jednocześnie skracając czasy dostaw i zwiększając satysfakcję klientów.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też

Dlaczego warto skorzystać z pomocy przy rekrutacji pracowników?

Dlaczego warto skorzystać z pomocy przy rekrutacji pracowników?

Outsourcing systemów informatycznych – jakie są zalety?

Outsourcing systemów informatycznych – jakie są zalety?

Outsourcing usług obsługi klienta: Jak budować lojalność klientów poprzez profesjonalną obsługę?

Outsourcing usług obsługi klienta: Jak budować lojalność klientów poprzez profesjonalną obsługę?

Outsourcing usług księgowych dla małych firm

Outsourcing usług księgowych dla małych firm

Zalety i wady outsourcingu usług IT

Zalety i wady outsourcingu usług IT

Czy opłaca się korzystać z usług utrzymania czystości?

Czy opłaca się korzystać z usług utrzymania czystości?

aa